نکاتی که قبل از خرید دستگاه میوه خشک کن باید آنها را در نظر بگیرید!

اگر در فکر راه اندازی یک کارگاه میوه خشک کن و تولید چیپس های میوه هستید و به عبارتی در تکاپوی راه اندازی شغل و کسب و کاری جدید هستید،  تبریک مارا صمیمانه بپذیرید

قصد خالی کردن دلتان را نداریم، مجدد تبریک می گوییم و به دنیای پر تنش و متشنج تولید کنندگان ماشین آلات صنعتی و به خصوص دستگاه خشک کن میوه خوش آمدید!

هرآنچه که در ادامه می خوانید، صرفا برای افزایش سطح آگاهی شما و درنهایت امید به خرید هوشمندانه و اصولی شما نگارش شده است. با ادامه پست با ما همراه باشید

مهندسان دستگاه خشک کن میوه

این روز ها همه دیگر برای خودشان مهندس شده اند، هزینه ای که ندارد، کسی که مدرک مارا طلب نمی کند! کسی که مهارت و توانایی ما را نمی سنجد!

نتیجه اش چه می شود دستگاه ها و ماشین آلات تزیینی و بی کیفیت، مشتریان ناراضی،حسابی تحویلتان میگیرند، به گرمی ازتان پذیرایی می کنند

به شما اطمینان می دهند که بهترین سازنده دستگاه خشک کن میوه در ایران هستند و شما این سطح از کیفیت را در هیچ کجای ایران نخواهید یافت

اما این مشتری مداری را زمان تعیین شده برای تحویل دستگاه خشک کن میوه نخواهید دید

این مشتری مداری را در زمان نصب و راه اندازی دستگاه نخواهید دید و همین طور چند ماه بعد برای سرویس دستگاه .

اینها همه حواشی مسئله هستند، مشکلات جدی تری در راه است!!!

خشک کن میوه و ظرفیت آن

دستگاه میوه خشک کن شما چند کیلو ظرفیت دارد؟!

کلا این سوال اشتباست و اصلا وزن و مقدار کیلویی که یک دستگاه خشک کن میوه  در خود جای میده، معیار درستی برای محاسبه و

اعلام ظرفیت یک دستگاه میوه خشک کن نیست

بازه زمانی خشک شدن میوه ها با هم متفاوت است، یک میوه یک ساعته خشک می شود و میوه ای دیگر در سه ساعت

شما میوه ای که یک ساعته خشک می شود را در طول روز چند بار می توانید بارگیری کنید؟؟

میوه ای که برای خشک شدن به سه ساعت زمان نیاز دارد را چطور؟؟

با این تعاریف دستگاه خشک کن میوه را نمی توان با میزان وزنی (کیلو گرم) که میوه در خود جای میدهد

و یا با تعداد بارگیری روزانه (مثلا n تعداد در روز می توانید بارگیری کنید) را ظرفیت بندی کرد

آیا ازین بدتر هم می شود؟!!

متاسفانه بله!

قسمت بد ماجرا آنجایی است که کلا ظرفیت دستگاه نادرست اعلام می شود.

هر طور که حساب می کنیم نمی توان در سی عدد سینی حدودا  ۵۰*۹۰  ۲۵۰ کیلو میوه بارگیری کرد

و با در نظر گرفتن اینکه میوه ها باید اسلایس بشن و روی هم قرار نگیرن.

تقریبا ابعاد سینی اکثر دستگاه های میوه خشک کن ۵۰*۹۰ یا ۸۰*۶۰ هستند

و با توجه به ضخامت برش میوه ها و نو برش ها میشه در هر سینی بین ۱/۵ تا ۲/۵ کیلو میوه بارگیری کرد

این ۱/۵ تا ۲/۵ کیلو گرم رو  در تعداد سینی های دستگاه مورد نظرتون ضرب کنید تا ظرفیت دستگاه بدست بیاد

با این تعاریف ملاک ما برای محاسبه ظرفیت یک دستگاه خشک کن میوه به این صورته:

 ۱- تعداد سینی

۲- ابعاد سینی

این یک دستگاه میوه خشک کن است و همان طور که از نامش پیداست انتظار می رود که میوه ها را خشک کند

به نظر من صرفا یک میوه خشک کن نیست، یک مبدل است، چیزی شبیه به دستگاه تبدیل نفت خام به بنزین (اگر باشد)

وسیله ای که یک چیز ارزشمند را به چیز ارزشمند تر و پایدار تر دیگری تبدیل میکند

از فواید و مزایای میوه خشک و چیپس میوه پیشتر گفته ابم

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید به احتمال زیاد در صدد راه اندازی کارگاه میوه خشک کن و تولید و عرضه ی چیپس میوه به بازار هستید.

سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که

 دقیقا با این دستگاه میوه خشک کن  چه کار میخواهید بکنید؟!!!

این سوالی است که اکثرا از خودشان نمی پرسند.

مشتریان ما دو دسته اند افرادی که سرمایه ای دارند، فضایی در اختیار دارند و درمستعد هستند و اشتیاق دارند

که کسب و کاری را شروع کنند این گروه شدیدا شتاب زده عمل می کنند زمان کمی در اختیارمان می گذارند

که بیشتر راهنمایی شان کنیم

و گروه دوم هم سالها در پروسه انتخاب و خرید دستگاه خشک کن میوه می مانند!

اما گروه سوم همان کسانی هستند که دقیقا می دانند چه میخواهند.

بزرگترین کاری که شما باید انجام دهید این است که یک خرید هوشمندانه انجام  دهید

شما باید بودجه تان را مشخص کنید، دقیقا برای این بیزنس جدید چه میزان سرمایه اختصاص خواهید داد

بازار شما چقدر است؟؟ در چه ابعادی و در چه سطحی میخواهید فعالیت کنید،

کسب و کارتان را چقدر گسترش و توسعه خواهید داد؟

بزرگترین معضلات و مشکلات این مارکت دقیقا چه هستند و به عبارتی شما در این کسب و کار با چه مشکلاتی مواجه خواهید شد؟

مشتریان شما چه کسانی هستند؟ چقدر از آنها می دانید و چه ویژگی هایی دارند

کانال فروش چیپس های میوه شما دقیقا کجاست و از چه راهی چیپس هایتان را به بازار هدف می رسانید؟

دستگاه خشک کن میوه و  باز هم ورود به دنیای خوشمزه و دوست داشتنی میوه های خشک شده و خالقان این اشیاء دوست داشتنی یعنی دستگاه میوه خشک کن .

دستگاه هایی که می توانند در دل خود میوه های ترو تازه را پس از دقایقی به شکل و شمایلی دیگر در آورده و آنها را آماده ماندگاری طولانی

و میل شدن در هر زمان و مکان نمایند. این دستگاه خشک کن میوه شاهکاری فوق العاده در عصر ماست.

می دانم شما هم زیاد دیده اید این دستگاه های جالب را، چه از نوع خانگی و چه از نوع حرفه ای که همان دستگاه خشک کن میوه نیمه صنعتی و صنعتی ست، آن هم با قدرت تولید انبوه میوه های چیپسی در حجم و اندازه ای که حتی تصورش هم سخت است! گاهی این دستگاه میوه خشک کن آنچنان پر قدرت و زیاد تولید می کند که نمی توان هیچ تصوری از میزان انبوه تولید برای یک ماه یا مثلاً یک سال توسط آن داشت، حجم تولیدات در برخی موارد بسیار زیاد و فراوان است.

آیا در زمانی دور قانونی وضع شده که تمامی انسانها از آغاز تا پایان می بایستی میوه ها را فقط به صورت آبدار و تازه میل کنند؟! هیچ قانون ثابت و مکتوبی در این زمینه وجود ندارد! هزاران سال است بشر از میوه های مختلف در فصول گوناگون سال تغذیه کرده و بیشتر اوقات این تغذیه به صورت تازه و آبدار بوده ولی میوه های خشک شده نیز برای فصول سرد جمع آوری و ذخیره می شدند. اکنون و در زمان حاضر نیز به کمک بسیاری از دستگاه خشک کن میوه می توان در کنار میوه های تازه از میوه های خشک و تُرد هم نهایت بهره و لذت را برد.

انواع آب میوه، کمپوت های مختلف و نهایتاً « چیپس میوه » و اینجا همان جایی ست که ما بحثی مفصل در مورد آن داریم. چیپس میوه و یا همان میوه های خلال شده به صورت خشک، دهه هاست وارد چرخه غذایی ما شده اند و این محصولات خوشمزه و بسیار ماندگار توسط دستگاه خشک کن میوه  به این حال و روز در آمده اند.

فقط کافی ست اراده کرده و کمی در بازار و بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای قدم بزنید، انواع چیپس میوه را در بسته بندی های مختلف مشاهده خواهید کرد. میوه هایی که به شکلی زیبا و منظم برش خورده و به زیبایی هرچه تمامتر خشک و ترد شده اند. این میوه های خشک به کمک میوه خشک کن به زیبایی از آب تهی شده تا بیشتر ویتامین و مواد معدنی در آن باقیمانده و حفظ گردد.

اصولاً یک دستگاه خشک کن طبق فرایند و شیوه های مختلفی که در آن برای خشک کردن انواع میوه تعریف شده است بسیاری از انواع میوه را به خوبی و به سرعت خشک و چیپسی خواهد کرد. بسیاری از این دستگاه ها صنعتی بوده و آنچنان حجم و ابعاد وسیعی دارند که برای خرید و راه اندازی آنها، اولاً می بایستی مبالغ زیادی هزینه کرد، سپس از نظر مکان نصب و به کارگیری دستگاه خشک کن میوه صنعتی ، حتماً می بایستی میزان مساحت قابل ملاحظه ای را در دسترس داشت.

دستگاه خشک کن میوه

دستگاه خشک کن میوه

یک میوه خشک کن  می تواند با توجه به سیستم و توانایی تعریف شده در آن و همچنین مکانیزم خشک کردن میوه ها، حجم مشخصی را در مدت زمان تعیین شده ای، از رطوبت و آب موجود تهی کرده و میوه هایی تُرد و خوشمزه را تحویل دهد. این مانند تولدی دیگر است و یک دگرگونی واقعی خواهد بود؛ میوه خلال شده آبدار در سینی ها چیده شده و داخل میوه خشک کن گذاشته می شود، پس از بستن درب ها، دستگاه شروع به کارکرده و پس از دقایقی میوه های خشک و خلالی از دستگاه بیرون کشیده می شود، به همین راحتی!

دستگاه خشک کن میوه

و اما در ادامه بهتر است کمی بیشتر با انواع دستگاه های میوه خشک کن و مکانیزم و کارآیی آنها و همچنین برخی مزایا و معایب آنها آشنا شویم تا چنانچه قصد ورود به دنیای بزرگ و جالب تولید میوه های خشک و چیپسی را داشتیم بتوان با دیدِ بازتر این مرحله مهم را آغاز نموده و پرقدرت ادامه دهیم. با ما همراه باشید.

و اما شیوه کار دستگاه خشک کن میوه به چه صورت است؟

در بیشتر دستگاه هایی که برای این موضوع یعنی خشک کردن میوه و سبزیجات مختلف طراحی و تولید شده اند تقریباً از شیوه ای مشابه استفاده خواهد شد.

یکی از مهمترین مواردی که در فرآیند رطوبت زدایی و خشک کردن میوه ها در دستگاه خشک کن میوه  باید به آن توجه کرد چگونگی این فرآیند و لطمه نزدن به بافت و مواد درون میوه هاست.

به عنوان مثال در دستگاه های خانگی پس از اینکه میوه ها و یا سبزیجات مختلف را پس از خرد و خلالی کردن در سینی های خشک کن میوه ریختیم، این دستگاه با روشن شدن هیترهای متعدد خود گرما تولید کرده و چند فن، با گردش هوای داغ در تمامی نقاط دستگاه سبب خشک شدن میوه و سبزیجات خواهد شد، به همین راحتی!

چنین فرآیندی کمک خواهد کرد تا هم مواد سریعتر خشک شود و هم مواد مفید درون آنها در طی این فرآیند تخریب و نابود نگردد. این کاری ست که در گذشته های دور نیز اجداد ما انجام می دادند اما نه با چنین دستگاه هایی بلکه به کمک نور خوشید و گاهی نیز با گرمای هیزم و دود آنها.

در سایر دستگاه ها یعنی دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی میوه خشک کن نیز تقریباً شیوه کار به همین صورت است فقط شکل و فرم استفاده از انرژی متفاوت خواهد بود یعنی برخی از این دستگاه ها برای ایجاد گرما از برق استفاده می کنند و برخی دیگر از مواد جایگزین مانند نورآفتاب.

محصولات پیشنهادی: دستگاه اسلایسر میوه

انواع دستگاه میوه خشک کن 

در اطراف ما و در دنیای بسیار جذاب دستگاه های مختلف، می توان صدها نوع و مارک دستگاه خشک کن مشاهده کرد که هر کدام با توجه به کارکرد، می توانند مقدار مشخصی از میوه را خشک کرده و محصولاتی باکیفیت ارائه کنند.

این دستگاه ها به چند شکل در بازار عرضه می شوند:

 • دستگاه خشک کن
 • دستگاه میوه خشک کن خانگی
 • دستاه خشک کن نیمه صنعتی
 • دستگاه میوه خشک کن  صنعتی

دستگاه میوه خشک کن

هر کدام از این دستگاه ها می توانند حجم مشخصی از میوه های خلال شده را با توجه به تعداد سینی ها موجود در خود و قدرت دستگاه به صورت خشک شده در بیاورند. البته مقدار و میزان میوه ها همچنین بستگی به تصمیم اپراتور یعنی اینکه با چه سرعت و حجمی از میوه خشک کن کار کشیده نیز دارد اما چیزی که کاملاً واضح و مشخص است اینکه به عنوان مثال دستگاه خشک کن میوه خانگی قاعدتاً حجم کمتری از میوه ها را نسبت به دو مدل دیگر خشک خواهد کرد. همچنین میوه خشک کن  نیمه صنعتی کمتر از دستگاه صنعتی .

دستگاه خشک کن میوه

اروپایی ها از دیرباز در زمینه تولید صنعتی و مکانیزه کلیه محصولات کشاورزی، بسیار نامدار و معروف هستند اما در برخی موارد نیز سعی می کنند با واردات در کنار تولید، نیاز بسیار زیاد بازار خود را پاسخ دهند. خشکبار و میوه های خشک شده از موارد بسیار مهمی ست که سراسر اروپا را تحت تاثیر خود قرار داده و نمی توان هیچ کشوری را پیدا کرد که بر روی این دو موضوع به صورت جدی فعالیت نکند.

اکنون کشورهایی مانند هلند، آلمان و فرانسه به عنوان سه کشور مطرح اروپایی در زمینه میوه های خشک شده و مصرف زیاد آنها مطرح هستند. این کشورها با استفاده از هزاران واحد و دستگاه خشک کن سعی می کنند نیاز بسیار فراوان بازارهای خود را پاسخ داده و در جایی که لازم باشد مصرف مازاد خود را نیز به سایر بازارها صادر خواهند کرد. چنین کشورهایی نه تنها تولیدکنندگان خوبی برای تولید هزاران تن میوه خشک شده هستند بلکه بهترین مقصد برای صادرات سایر کشورها نیز می توانند باشند!

و اما در ادامه،  میوه خشک کن خانگی به دستگاهی گفته می شود که از سایز و ابعاد و همچنین ظرفیت تولید محدودی برخوردار است. این دستگاه بسیار جالب که در ابعاد مختلفی تولید می شود را می توان مانند مایکروویو بر روی کابینت گذاشته و به راحتی ۲-۳ کیلوگرم میوه و در برخی مدل ها مقداری بسیار بیشتری را در سینی های مختلف آن به صورت خرد و خلالی شده، چیده و دستگاه را روشن کرد.

این میوه خشک کن توسط هیترهای مختلف و قدرتمند خود هوای درون دستگاه را گرم کرده و سپس فن این دستگاه نیز با گردش هوا، هوای گرم را به تمامی طبقات رسانده تا عمل خشک کردن میوه ها به سرعت و به خوبی توسط این  میوه خشک کن کوچک و قدرتمند انجام شود.

در میوه خشک کن نیمه صنعتی می توان حجم بسیار بیشتری میوه در انواع مختلف را پس از برش و قطعه قطعه کردن در طبقات متعدد و بزرگ آن چید و در دستگاه قرار داد. دستگاه خشک کن نیمه صنعتی ، قدرت و ظرفیت تولید بسیار بیشتری نسبت به دستگاه خانگی دارد و می توان از آن به عنوان ابزار درآمدزایی مناسب به خوبی بهره برد. این دستگاه ها قیمت بسیار بیشتری نسبت به انواع خانگی دارند البته کیفیت و مقاومت آنها نیز مثالزدنی ست.

و نهایتاً دستگاه خشک کن میوه صنعتی که یکی از حرفه ای ترین ابزارها برای تولیدات کاملاً حرفه ای و انبوه چیپس میوه است هم از نظر سایز و ابعاد و هم از لحاظ مصرف انرژی و نهایتاً تناژ تولید، به هیچ عنوان قابل قیاس با دو نوع دیگر نیست و اینجا با حجم انبوهی از تولیدات باکیفیت و فراوان روبرو هستیم. این دستگاه ها نیز در انواع مختلفی وجود دارند و مکانیزم کارایی آنها نیز در برخی مدل ها متفاوت است. برخی از نیروی برق برای خشک کردن میوه استفاده می کنند و برخی دیگر از نور آفتاب. به هر حال انواع صنعتی میوه خشک کن می تواند چنانچه به صورت اصولی و در مکانی استاندارد به کار گرفته شود، نیاز دهها بلکه صدها هزار نفر از مصرف کننده به انواع میوه خشک و چیپسی را برطرف نماید. این دستگاه ها سرعت و قدرت تولید بسیار بالایی دارند.

دستگاه خشک کن میوه

دستگاه خشک کن میوه

دستگاه خشک کن میوه

بسته بندی عاملی مهم در فروش چیپس میوه

در کنار استفاده از میوه خشک کن و به کار بردن برترین و با کیفیت ترین دستگاه ها و همچنین مواد اولیه برای تولید میو های خشک، می بایستی قدم آخر را نیز محکم و پرقدرت برداشت، قدم آخر همان بسته بندی و پکیج شکیل و چشمگیر است تا قدرت جذب مشتری را داشته باشد. همیشه و در هر فعالیت تولیدی، بسته بندی محصول تولید شده یکی از مهمترین و کلیدی ترین اقدامات در فرآیند تولید است و اهمیت آن تا جایی ست که حتی اگر بهترین و باکیفیت ترین محصول جهان را تولید کنید اما بسته بندی و پکیج آن مناسب نباشد مطمئناً موفق نخواهید شد.

دستگاه خشک کن میوه

امروزه بسیاری از شرکت ها و کمپانی های بزرگ و مطرح حتی قبل از اینکه محصول خود را تولید کنند به فکر بسته بندی کاملاً مناسب و استاندارد آن هستند زیرا ظاهر محصول دقیقاً مانند اهرم تبلیغات در رسانه ها، مهم و تاثیرگذار است یعنی به همان میزان که گفته می شود برای تبلیغات بایستی چندین برابر هزینه تولید صرف کرد، در مورد پکیج و بسته بندی محصول نهایی نیز می بایستی سنگ تمام گذاشت.

متاسفانه در کشور ما پس از تولید صدها تن میوه خشک شده توسط دستگاه خشک کن  توجه چندانی به بسته بندی نمی شود و میوه های خشک و تُرد را در بسیاری موارد در نایلون هایی معمولی قرار داده و یک برچسب کوچک که نشانگر واحد تولیدی آن است بر روی بسته چسبانده می شود! مطمئناً اینگونه نمی توان موفق شد و نسبت به فروش مناسب محصول خود امیدوار بود.

برخی به غلط تصور می کنند یک پکیج و بسته بندی چشمگیر و زیبا در هر محصولی هزینه زیادی را به تولیدکننده تحمیل خواهد کرد که این تصورِ کاملاً اشتباهی ست. امروزه می توان با کمی جستجو در بین دفاتر چاپ و تبلیغات و یا دفاتر چاپخانه های متعددی که در مراکز مشخصی از شهرها وجود دارند با سفارش انبوه بسته بندی های متنوع و زیبا، قیمت نهایی این بسته ها را کاهش داده و فشار بسیار کمی بر قیمت نهایی محصول وارد کرد. در واقع می توان پس از تولید چیپس میوه توسط  میوه خشک کن این میوه های خشک و خوشمزه را در بسته بندی زیبا و بهداشتی قرار داده و به دست مشتری رساند.

دستگاه خشک کن میوه خلاء

اگر قرار باشد بحث آشنایی با میوه خشک کن و انواع مختلف آن را ادامه دهیم بد نیست کمی هم با دستگاه خشک کن خلاء آشنا شویم زیرا یکی از بهترین و سریعترین دستگاه ها برای خشک کردن طیف وسیعی از محصولات است.

دستگاه خشک کن خلاء دارای ظرفیت و راندمان تولید بسیار بالایی ست تا جایی که در برخی از آنها می توان چیزی بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم محصول خشک شده در هر بار استفاده از آن تولید کرد. چنین راندمانی برای این دستگاه، بسیار مناسب است. این میوه خشک کن قدرتمند با توجه به اینکه از حرارت و دمای بسیار کمتری نسبت به سایر دستگاه ها در شرایط خلاء استفاده می کند کیفیت محصول نهایی بسیار بیشتر از سایر دستگاه هاست.

خشک شدن میوه و سبزیجات مختلف در حالت خلاء این امکان را ایجاد می کند تا محصولات سریعتر، با آسیب کمتر، دوام بیشتر و نهایتاً بسیار باکیفیت تولید شوند. میوه خشک کن  خلاء برای خشک کردن موادی که حساسیت بیشتری دارند و نسبت به گرما، واکنش مخرب خواهند داشت بسیار مناسب است و می توان از آن در خشک و تهیه کردن انواع گیاهان دارویی نیز با خیالی راحت استفاده کرد.

با توجه به حساسیت بسیار بالای  میوه خشک کن خلاء این دستگاه از نرم افزار و سخت افزار بسیار باکیفیت و دقیقی بهره می برد تا تمامی مراحل خشک کردن میوه ها و سبزیجات به خوبی و با دقت فراوان تحت کنترل باشد، به این شکل تمامی مواد خروجی از میوه خشک کن خلاء به شدت کیفیت مناسبی داشته و بسیار بازارپسند است.

از دیگرمزایای استفاده از دستگاه های میوه خشک کن  خلاء یکنواختی در کار و نهایتاً یکدست بودن محصول تولیدی ست به شکلی که تقریباً نمی توان از سبزیجات یا گیاهان دارویی خشک شده و میوه های چیپسی تولید شده توسط آن ایرادی گرفت. دستگاه خشک کن خلاء هم اکنون به عنوان یک دستگاه صنعتی، مورد استفاده بسیاری از تولیدکنندگان داخلی و خارجی ست و به خوبی امتحان خود را پس داده است.

میزان ضایعات تولیدی یک دستگاه خشک کن میوه چقدر است؟

همیشه و در هر حالتی یکی از سوالات و ابهاماتی که به شدت ذهن خریداران دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی میوه خشک کن را به خود مشغول می کند این است که این دستگاه ها از نظر ضایعات و درصد دور ریز محصول نهایی در چه شرایطی قرار دارند؟ هر مدل ازمیوه خشک کن چقدر پِرتی محصول خواهد داشت و آیا اصلاً استفاده از برخی دستگاه ها مقرون به صرفه خواهد بود؟

هر تولیدکننده موفق و یا هر فرد تازه کار آگاهی به خوبی می داند که درصد ضایعات محصول تولید شده توسط دستگاه خشک کن  تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و البته سودآوری آن واحد تولیدی خواهد داشت در نتیجه، دقت در انتخاب دستگاه با کیفیت از مهمترین اولویت ها برای هر فردی ست. اینجاست که لزوم آشنایی دقیق با انواع دستگاه خشک کن به شدت آشکار می گردد.

در این مورد و درصد ضایعات هر مدل از دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی خشک کن میوه باید گفت این موضوع به چندین عامل بسیار مهم بستگی دارد که به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • کیفیت و مرغوبیت مواد اولیه یا همان میوه های قرار داده شده در دستگاه همان گونه که می دانیم اگر میوه هایی که قرار است برای خشک شدن و چیپسی شدن درون دستگاه خشک کن قرار داده شود از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و مرغوب نباشند قطعاً محصول نهایی دارای ایراد و ضایعات فراوان خواهد بود.
 • برش صحیح و مناسب میوه ها. این مورد نیز یکی دیگر از مواردی ست که به شدت در میزان و همچنین کیفیت نهایی محصول خروجی از میوه خشک کن  موثر خواهد بود. تنظیم صحیح قطر برش ها می تواند هم خروجی را بسیار باکیفیت و مشتری پسند نماید و هم پِرتی کار را کاملاً کاهش دهد.
 • تنظیم دستگاه برای ایجاد گرمای مناسب. از دیگر عوامل مهم در کاهش یا افزایش ضایعات  میوه خشک کن این است که می بایستی به دقت و با تبحر لازم، میزان گرمای ایجاد شده را تعیین و تنظیم کرد و در اینکار توجه زیادی کرد زیرا هم خشک شدن میوه ها و هم از دست ندادن کیفیت و مواد مفید و ویتامین های درون میوه، ارتباط مستقیمی با این موضوع دارد.
 • جابجایی صحیح. از دیگر عوامل مهم در افزایش یا کاهش ضایعات هر میوه خشک کن  این است که پس از خشک شدن میوه ها در دستگاه، در حین خروج و جابجایی آنها توسط کارگرها چنانچه دقت لازم صورت نگیرد، می توان گفت میزان ضایعات آن واحد تولیدی در حد چشمگیر و غیرقابل باوری افزایش خواهد یافت. این موضوع می تواند حتی تاثیر بسیار منفی در سودآوری آن مجموعه داشته باشد.
 • بسته بندی مناسب و حمل و نقل محصولات خشک. موردی مهم که باز هم می تواند در حد زیادی به افزایش یا کاهش ضایعات میوه های چیپسی تولید شده توسط هر  میوه خشک کن بیانجامد، توجه به شیوه صحیح بسته بندی محصولات و دقت در زمان حمل و نقل آن است. چنانچه شما بهترین میوه های خلالی و خشک شده را با برترین دستگاه خشک کن  تولید نمایید اما در زمان بسته بندی و همچنین حمل و نقل دقت لازم انجام نشود، بسیاری از زحمات و سرمایه گذاری های شما در همین مرحله نابود خواهد شد.
 • نگهداری در مکان مناسب. و آخرین موردی که تأثیر بسیار واضح و مشخصی در میزان ضایعات کاری شما در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی تولید میوه خشک خواهد داشت شرایط انبار و نگهداری میوه هاست. چنانچه نتوانید حجم انبوه محصولات تولیدی توسط  میوه خشک کن را در مکانی مناسب انبار و نگهداری نمایید قطعاً عوامل آسیب رسان مانند رطوبت، نور بیش از اندازه آفتاب، حشرات و حیوانات موذی مانند مگس و سوسک و موش و خلاصه بسیاری دیگر از عوامل خواهند توانست مانند «خوره ای» تمامی زحمات شما را نیست و نابود نمایند. این عوامل در صورت بی توجهی می توانند گاهی تمامی محصولات تولید شده را از بین ببرند.

آیا فعالیت در دنیای تولید میوه های خشک مقرون به صرفه است؟

یکی از سوالات بسیار مهم و تعیین کننده ای که پیش از شروع بکار پرسیده می شود این است که آیا می توان نسبت به سودآوری اینگونه مشاغل یعنی تولید میوه های خشک و خلالی امیدوار بود و آیا اصلاً چنین شغلی صرفه مالی دارد؟

دستگاه میوه خشک کن

در پاسخ به چنین سوالاتی باید گفت نه تنها تولید توسط دستگاه خشک کن بلکه هر فعالیت و کار تولیدی، چنانچه از همان ابتدا همراه با مشاوره صحیح با افراد دارای صلاحیت و باتجربه و همچنین بررسی تمامی جوانب کار باشد، نه تنها مقرون به صرفه است بلکه بسیار آینده دار نیز خواهد بود.

در واقع شغل تولید میوه های چیپسی و تُرد یکی از بهترین مشاغلی ست که اگر به دقت آغاز و به درستی ادامه یابد می تواند هم موجب تامین نیاز بازارهای داخلی شده و هم سبب صادرات به کشورهای مختلف و ارزآوری برای کشور گردد. همچنین از آنجایی که کشور ما دارای وسعت بسیار فراوان بوده و می توان در پیدا کردن زمین مناسب برای ایجاد و راه اندازی یک مجموعه تولیدی، به خوبی اقدام کرد می توان به آینده آن به شدت امیدوار بود.

موضوع مهم دیگر اینکه در کشور ما انواع میوه در حجم و تناژ بسیار بالا تولید می شود که می توان از این لحاظ و تهیه مواد اولیه برای تامین نیاز هزاران دستگاه خشک کن مطمئن بود و با خیالی راحت گام برداشت. بازار نیز تا حدی کشش و قدرت خرید میوه های خشک و خلالی را دارد و می توان با برنامه ریزی های صحیح، هم از هزینه تولید کاست و هم قیمت نهایی را کمی منطقی تر و ارزان تر کرد. در مجموع ورود به دنیای تولید میوه های خشک و استفاده از میوه خشک کن چنانچه با هدف و برنامه ریزی صحیح همراه گردد، توصیه شده و آینده دار خواهد بود.

دستگاه خشک کن میوه و غذای حیوانات خانگی!

شاید در ابتدا افرادی با دیدن چنین جمله ای (( دستگاه خشک کن غذای حیوانات خانگی )) کمی متعجب شوند اما چنین دستگاه ها و تولیداتی هم وجود دارند. از آنجایی که بسیاری از مردمان جهان از سالها قبل علاقه فراوانی به نگهداری انواع حیوانات خانگی داشته و دارند به تدریج ابزار و وسایل مختلفی در این زمینه شکل گرفت تا جایی که امروزه این موضوع تبدیل به صنعتی بسیار بزرگ و درآمدزا شده است.

شاید برخی دستگاه ها مانند همین دستگاه های متنوع خشک کن میوه یا میوه خشک کن در نظر عموم فقط به همین نام و برای انجام چنین کاری شناخته شوند اما در عمل به این شکل نیست. از چنین ابزاری می توان در بسیاری موارد مشابه مانند تولیدات غذای حیوانات خانگی استفاده کرد. از آنجایی که انواع تغذیه این حیوانات به صورت مخلوطی از مواد مختلف است، این مواد می بایستی پس از تولید و قبل از بسته بندی، به شکلی صحیح و استاندارد، رطوبت زدایی و نم کشی شده تا در بسته بندی و همچنین سایر مراحل قبل از مصرف، دچار تخریب و فساد زودهنگام نشوند.

در واقع یک دستگاه میوه خشک کن می تواند یک دستگاه خشک کن غذای حیوانات نیز باشد و به خوبی و با قدرت تمام، همان مراحل مختلف برای خشک کردن انواع میوه را اینبار برای خشک کردن و رطوبت زدایی از انواع غذای حیوانات خانگی انجام دهد.

خشک کردن میوه بدون استفاده از دستگاه خشک کن میوه

برای تنوع هم که شده بد نیست مقداری به این بحث بپردازیم یعنی چگونگی خشک کردن انواع میوه در منزل، آن هم بدون استفاده از میوه خشک کن معروف!. حتماً برای شما هم زیاد پیش آمده که در منزل در حال استراحت و دیدن سریال یا برنامه مورد علاقه خود باشید وناگهان هوس خوردن مقداری چیپس میوه به سرتان زده باشد. خب! در چنین شرایطی یا باید یک عدد دستگاه خشک کن خانگی داشته باشید و یا مقدار میوه خشک از فروشگاه خریده باشید. حال اگر هر دوی این موارد موجود نبود چه؟!

همیشه هم قرار نیست از دستگاه های مخصوص خشک کن میوه برای اینکار استفاده کرد بلکه گاهی می توان البته باکمی صرف وقت، مقداری میوه و حتی سبزیجات و مواد غذایی دیگر را خشک و تُرد کرد و از خوردن آنها لذت برد.

حال شاید بپرسید چگونه؟! خیلی راحت است. مقداری میوه مانند سیب یا پرتقال یا لیمو و یا هر میوه دیگری که در منزل در دسترستان است را ابتدا به خوبی شسته و سپس به صورت خلالی و گرد گرد برش زده و آنها را برای خشک کردن با دستگاهی غیر از میوه خشک کن آماده کنید. کمی صبر کنید! ما می خواهیم شما را سورپرایز کرده و دستگاهی دیگر را که همیشه در منزل داشتید و از آن برای این مورد استفاده نمی کردید به شما معرفی کنیم: «فر اجاق گاز» یا «مایکروویو».

بله هر دوی این موارد می تواند تا حدی مانند یک دستگاه خشک کن میوه عمل کرده و مقداری میوه خشک و چیپسی، حتی برای تنوع و سرگرمی هم که شده به شما تحویل دهد. حال دیدید می توان از ابزار مشابه هم گاهی استفاده کرد. البته فر اجاق گاز و یا مایکروویو هیچگاه نمی تواند جای یک خشک کن میوه ایستاده و مانند آن عمل کند، چه از نظر کیفیت و چه از نظر کارایی اما برای تنوع بد نیست.

خب میوه های خلال شده را به ترتیب و با حوصله در سینی فر چیده و داخل فر بگذارید. دمای فر را در حد نرمال قرار داده و اجازه دهید میوه ها آرام آرام خشک شوند، به همین راحتی. پس از نیم ساعت می توانید از خوردن چیپس میوه خانگی خود که توسط دستگاه خشک کن میوه جدید شما آماده شده است نهایت لذت را ببرید!

مزایای استفاده از دستگاه خشک کن میوه

همیشه و در هر حالتی، استفاده از ابزار و وسایل اصولی و استاندارد تولید، منطقی ترین و مناسب ترین راه برای شروع فعالیتی محدود برای استفاده های شخصی و یا تجاری و آینده دار است، این یک اصل کلی و همه جانبه است. در مورد تولید انواع میوه های خشک و خوشمزه نیز بهترین و ایده آل ترین شیوه این است که از ابزار و ادوات حرفه ای و کاملاً استاندارد استفاده کنیم.

اگر قرار به تولید انبوه و صدها تنی در ماه باشد بهتر است از دستگاه های کاملاً حرفه ای و صنعتی میوه خشک کن برای این امر استفاده شود. صنعت بزرگ و پُرسود چیپس میوه می تواند با استفاده صحیح از دستگاه خشک کن میوه متحول شده و حتی با پیشرفت علم و تکنولوژی و بهینه سازی این دستگاه ها، در آینده نزدیک چیپس میوه و میوه های خشک و مقوی را جایگزین هله حوله و چیپس و پفک های مضر و بی فایده نماید. اگر هم قرار به تولید محدود برای استفاده های شخصی و خانوادگی باشد، بهترین گزینه همان دستگاه های کوچک و جمع و جور میوه خشک کن خانگی ست که قدرت و کیفیت مناسبی نیز دارند.

از مهمترین مزایا و فایده های استفاده از دستگاه خشک کن میوه این است که تولیدات آن مجموعه به شدت زیاد و انبوه خواهد بود و این واحد قدرت پوشش دادن سطح وسیعی از بازار و مصرف کننده را خواهد داشت. حتی برخی از این واحدهای بزرگ و صنعتی تولیدکننده میوه های خشک و خلالی می توانند علاوه بر بازارهای داخلی، بسیاری از بازارهای پررونق و پرسود خارجی را نیز تغذیه کنند. این موضوع هم به ارزآوری کمک بزرگی خواهد کرد و هم موجب شهرت آن مجموعه صنعتی و کشور خواهد شد. در مورد دستگاه های کوچک و خانگی خشک کن میوه نیز می توان به تامین نیاز خانوار و حتی فامیل امیدوار بود.

از دیگر مزایا و برتری های به کار بردن یک یا چند دستگاه خشک کن میوه صنعتی این است که این دستگاه ها به سبب بزرگ و قدرتمند بودن، شاید کمتر از دستگاه های کوچک و خانگی دچار مشکلات زود هنگام گردند زیرا ابزار و قطعات به کار رفته در آنها به شدت قدرتمندتر و توانمندتر از دستگاه های کوچک است. همین موضوع، روند تولیدات انبوه واحدهای صنعتی تولید میوه های خلالی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و حجم و سرعت تولید انواع میوه و حتی سبزیجات خشک را توسط میوه خشک کن در حد چشمگیری افزایش خواهد داد.

در چنین شرایطی و پس از استفاده از دستگاه های قدرتمند خشک کن میوه می توان به جایگزینی این مواد غذایی بسیار مقوی و مفید در بازار و سبد تغذیه خانوار نیز امیدوارتر بود. چه چیزی بهتر از اینکه به جای چیپس سیب زمینی و پفک، از میوه های تُرد و خوشمزه استفاده کنیم، این به دست نخواهد آمد جز با تولید انبوه و البته ارزان میوه های خشک و خوشمزه که البته این امر نیزمستلزم بهینه سازی روند تولید این محصولات و ارزان شدن آنهاست. دستگاه های خانگی و صنعتی را می توان با ابتکارات متعدد، بهینه تر از زمان فعلی کرد.

مدت ماندگاری میوه و سبزیجات خشک شده توسط دستگاه خشک کن میوه چقدر است؟

سوال خوب و جالبی ست! مطمئناً برای بسیاری از کسانی که حتی به صورت گذری در فروشگاه، بسته بندی های مختلف میوه های خشک شده را مشاهده می کنند این سوال در ذهن نقش خواهد بست که این میوه های خشک تا چه مدت می توانند به همین صورت و بدون افت کیفیت و از بین رفتن مواد مغذی باقی بمانند؟

از آنجایی که تمامی این میوه های خلالی و خشک شده توسط دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی میوه خشک کن تولید و عرضه می شوند و این دستگاه های خشک کن میوه به شکلی کاملاً استاندارد این میوه ها را خشک و تُرد می کنند می توان به ماندگاری آنها برای مدتی طولانی امیدوار بود اگر به چند نکته توجه کنیم.

اول اینکه نباید این محصولات خشک و بسته بندی را دائماً از جایی به جای دیگر جابجا کرد زیرا در این فرآیند جابجایی، حتماً مقداری از این میوه ها خرد و ریزریز خواهد شد و همین موضوع سبب کاهش کیفیت و عدم فروش و البته گاهی نیز سبب از دست رفتن مقداری از مواد مفید آن خواهد شد.

دوم اینکه حتماً باید این مواد را از آسیب دیدن بسته بندی آن دور نگه داشت زیرا با چنین آسیب هایی احتمال فساد و نابود شدن کل میوه ها وجود دارد. علاوه بر این با نفوذ هوا و رطوبت به داخل بسته بندی، تمامی مواد به احتمال خیلی زیاد آلوده به انواع قارچ شده و گاهی موجب کپک زدن آن نیز خواهد شد.

سومین مورد، دور نگه داشتن از نور مستقیم آفتاب است که حتماً توصیه می شود. قرار دادن هر نوع مواد غذایی به خصوص میوه های خشک و چیپسی در نور مستقیم آفتاب می تواند بر سلامت آن ماده غذایی تاثیر منفی گذاشته و در طولانی مدت، آن مواد مغذی را به کالایی بی فایده تبدیل نماید.

چنانچه به موارد ذکر شده در زمان انبار کردن و نگهداری میوه های خشک شده توجه کنیم می توان حتی برای مدت بیش از ۱ سال! هم به خوبی آنها را نگهداری و مصرف کرد.

کدام ویتامین ها در دستگاه خشک کن میوه از بین می روند؟

یکی از سوالات و ابهاماتی که همیشه در مورد استفاده از دستگاه خشک کن میوه  وجود داشته و دارد این است که در طی فرآیند خشک شدن میوه ها، چه دستگاه خانگی باشد و چه صنعتی و نیمه صنعتی، آیا مواد مفید و ویتامین های آن میوه از بین خواهد رفت؟

حتی از قرن ها قبل، پیشینیان ما می دانستند که میوه خشک و نگهداری شده از فصول گرم سال، نمی تواند آن میزان از ویتامین را که میوه های تازه خواهند داشت به بدن برسانند. در مورد انواع دستگاه خشک کن میوه هم تقریباً موضوع از همین قرار است. برخی ویتامین ها به خصوص ویتامین C در طی فرآیند خشک شدن، تا حدی از بین خواهد رفت و مقدار آن در میوه های خشک شده کمتر از میوه تازه است.

همچنین در طی فرآیند رطوبت زداییِ میوه در خشک کن میوه مقداری از رنگدانه های مفید موجود در آنها از بین خواهد رفت که این امری طبیعی ست، اما در این موضوع نباید این مسئله بسیار مهم را از یاد ببریم که شکل و شیوه خشک کردن میوه ها توسط دستگاه و مدت زمان خشک شدن آن در این دستگاه، به شدت در این موضوع دخیل و مهم است. می توان با کمی دقت در استفاده از دستگاه خشک کن میوه  بسیاری از رنگدانه ها و حتی مقدار زیادی از ویتامین C آن را مانند سایر ویتامین ها به خوبی حفظ کرد.

استفاده از دستگاه خشک کن میوه یا استفاده از نور آفتاب؟

و اما باز هم رسیدیم به یک سوال کلیدی و مهم، اینکه استفاده از نور داغ و بسیار سوزان آفتاب به خصوص در مناطق خشک و بیابانی برای خشک کردن میوه ها مناسب است یا استفاده از دستگاه خشک کن میوه و سبزی؟

در واقع باید گفت اگر بخواهیم به صورت منطقی قضاوت کنیم می توان از هر دوی این موارد در شرایط و موقعیت خود استفاده کرد همانگونه که سالها بلکه قرن هاست در نقاط مختلف جهان، به صورت طبیعی اقدام به خشک کردن بسیاری از میوه ها می کنند و هیچ مشکلی هم پیش نیامده!

اما در این مورد، توجه به چند نکته مهم هم نباید فراموش شود:

استفاده از نور آفتاب و خشک کردن میوه در فضای باز می تواند احتمال آلودگی آنها به گرد و خاک و انواع ویروس ها و میکروب ها را به شدت افزایش داده زیرا فضا و شرایط، کنترل پذیر نیست.

همچنین در فضای باز احتمال بسیار زیادی به آلودگی میوه ها توسط انواع حشرات و موجودات کوچک و بزرگ وجود دارد، حشراتی مانند مگس ها که بر روی هر چیزی نشسته و از آن تغذیه می کنند. این موجودات به راحتی می توانند میوه های پهن شده در فضای باز را به انواع آلودگی ها دچار کنند.

و نکتۀ دیگر اینکه، خود افراد و کسانی که دائماً در حال فعالیت و جابجا کردن این میوه ها در هوای آزاد هستند نیز ممکن در برخی موارد موجب آلوده شدن میوه شوند که البته احتمال کمی دارد اما دور از ذهن نیست.

تمامی این موارد و شرایط نشان دهنده این موضوع است که بهترین و راحت ترین و سریعترین گزینه برای داشتن حجم مشخصی از میوه های خشک و خوشمزه،استفاده از انواع میوه خشک کن در ابعاد و ظرفیت های مختلف است. در دستگاه خشک کن میوه احتمال هیچگونه آلودگی در طی زمان خشک شدن میوه ها وجود ندارد و شرایط به صورت کامل، کنترل شده و عاری از هر گونه آلودگی خارجی ست. سرعت خشک شدن میوه ها در میوه خشک کن نیز بسیار بیشتر از فضای باز و استفاده از نور آفتاب خواهد بود.

در دستگاه خشک کن میوه  نه حشرات موذی و آلوده راهی برای دسترسی به میوه ها دارند و نه گرد و غبار و آلودگی های محیطی. هیچگونه دستکاری بی مورد توسط افراد مختلف هم برای خشک شدن میوه ها نیاز نیست بلکه پس از شستن و خلالی کردن آنها و چیدن در سینی، می توان به راحتی میوه ها را داخل دستگاه قرار داده و پس از دقایقی از خوردن میوه های خشک به شدت لذت برد.

چرا تصور بر این است که مقدار کالری میوه خشک بیشتر است؟

این تصور تا حد زیادی درست است. برای فهم بهتر این موضوع کمی دقت لازم است! زمانی که ما از میوه های تازه و آبدار استفاده می کنیم به علت وجود مقدار بسیار زیاد آب در تمامی میوه ها، پس از میل کردن یک یا نهایتاً دو عدد میوه، احساس سیری کرده و دست از خوردن می کشیم. این یک واکنش صحیح و کاملاً منطقی بدن به دریافت میزان کافی از آب و کالری توسط میوه هاست.

اما در مورد استفاده از میوه هایی که توسط میوه خشک کن تولید و چیپسی شده اند موضوع کمی متفاوت خواهد بود. همانطور که می دانید میوه ها پس از تُرد شدن توسط دستگاه خشک کن میوه و آماده شدن برای میل کردن، مقدار بسیاری زیادی از آب و وزن خود را از دست می دهند در نتیجه افراد در زمان استفاده از این میوه ها، میل به خوردن مقدار بیشتری از آن دارند زیرا این چیپس های میوه، بدون آب بوده و دیرتر احساس دلزدگی و سیری ایجاد می کنند!

همین موضوع سبب بیشتر خوردن این میوه های خشک و در نتیجه جذب بسیار بیشتر کالری آنها خواهد شد و دقیقاً به همین علت است که گفته می شود میوه های خشک سبب افزایش جذب کالری و نهایتاً چاقی می شوند که این جمله تا حد زیادی درست است.

یکی از بهترین شیوه ها برای فرار و گرفتار نشدن در دام چنین مشکلی این است که از همان ابتدا و قبل از خوردن میوه های خشک، تعداد مشخص و کنترل شده ای از آنها را داخل ظرفی گذاشته و نسبت به خوردن آنها حساس باشیم. می توان دو تکه از پرتقال، دو تکه سیب، چند تکه لیمو برداشت و میل کرد، نه اینکه ظرف چیپس را لبالب مملو از میوه هایی کنیم که توسط دستگاه خشک کن میوه به زیبایی هرچه تمامتر تُرد و خوشمزه شده اند و تا می توانیم بخوریم!

می توان گفت: دستگاه خشک کن میوه بهترین و حرفه ای ترین ابزاری ست که می توان آن را هم در منزل داشت و هم در مکان های صنعتی. دستگاهی که می تواند لذت میل کردن تمامی میوه ها را در هر فصلی از سال به ما هدیه کند، آن هم به صورت تُرد و خوشمزه.

در پایان همانگونه که در این مقاله در مورد انواع میوه خشک کن  و نمونه های مختلف و کارآمد آنها سخن گفتیم و همچنین با توجه به نکات مهمی که در مورد مزایای این شغل پرسود عنوان کردیم می توان نتیجه گرفت که  خرید دستگاه خشک کن میوه و مستقر کردن آنها در یک واحد صنعتی می تواند شغلی پرمنفعت و پرسود را برای صاحبان آن ایجاد نماید. هر چند اوضاع اقتصاد آنچنان تعریفی ندارد اما در همین شرایط هم اگر با دقت و مشاوره و قدم به قدم حرکت نمایید می توان به راه اندازی یک واحد صنعتی بزرگ تولید میوه های خشک و خوشمزه و ورود به دنیای جذاب تولیدکنندگان موفق، بسیار امیدوار بود. برای مشاهده  قیمت دستگاه خشک کن میوه میتوانید به این صفحه مراجعه نمایید.

حتماً برای شما هم زیاد پیش آمده که در حال گشت و گذار در بازار و خرید مایحتاج خود بوده اید ناگهان با حجمی عظیم از میوه های خلال و خشک شده (چیپس میوه) روبرو می شوید که یا به صورت فرج و یا بسته بندی شده در فروشگاه ها فروخته می شوند. این میوه های خشک شده توسط دستگاه خشک کن میوه به این حال و روز در آمده اند.

اینها همان میوه هایی هستند که من و شما از میدان میوه و تره بار و یا میوه فروشی محل خریداری کرده و در دورهمی های خود در کنار دوستان و آشنایان میل می کنیم اما حالا به کمک دستگاه میوه خشک کن با شکل و فرمی جدید به من و شما تقدیم می شوند؛ خلال شده، ترد، چیپسی، و بسیار پرطرفدار، تا جایی که اگر قیمتِ بالای آنها نبود حتی امکان داشت جای بسیاری از تنقلات مانند چیپس و پفک را بگیرند.

دستگاه خشک کن

حال که بحث قیمت و اینکه میوه های خشک شده  قیمت نسبتاً زیادی دارند پیش آمده شاید برای بسیاری سوال ایجاد شود که مگر در زمان خشک کردن این میوه ها چه فرآیندی طی شده که محصول نهایی قیمتی بسیار بیشتر خواهد داشت.

دستگاه خشک کن

موارد تعیین کننده قیمت دستگاه میوه خشک کن

 مدل دستگاه های خشک کن میوه و قیمت آن

هزینه برق و انرژی مورد استفاده توسط دستگاه

 هزینه مواد اولیه یا همان میوه و سبزی در بازار

واقعیت این است که دستگاه های مختلف و بسیار متنوعی که به عنوان خشک کن میوه و سبزیجات در بازار عرضه و فروخته می شوند تنوع نسبتاً مناسبی دارند و تمامی این دستگاه ها قیمت قابل توجهی نیز دارند. یعنی اگر فرد یا افرادی قصد راه اندازی مرکزی برای تولید و ارائه انواع میوه و سبزیجات خشک را داشته باشد با توجه به حجم کار خود بایستی در همان ابتدا، هزینه بسیار داغی را برای خرید این دستگاه ها کنار گذاشته و آنها را خریداری کند.

دستگاه خشک کن

همچنین بسیاری از این دستگاه ها از انرژی برق برای خشک کردن انواع سبزیجات و میوه ها استفاده می کنند و همانطور که همه می دانیم دستگاه های برقی در هر زمینه ای، چنانچه به صورت دائمی و تخصصی و به صورت شبانه روزی فعالیت نمایند در پایان ماه، هزینۀ بسیار بالایی برای برق باید در نظر گرفت اما با برخی تمهیدات و شیوه ها می توان قیمت نهایی را سرشکن و محصولات را با قیمتی مناسب روانه بازارهای داخلی و خارجی کرد.

دستگاه خشک کن

از دیگر عوامل بسیار مهم در تولید میوه ها و سبزیجات خشک شده توسط دستگاه های خشک کن قیمت مواد اولیه و مقدار مبلغی ست که برای خرید حجم بسیار زیادی میوه و سبزی صرف می شود. واحدهای تولیدی می توانند و باید با عقد قراردادهای طولانی مدت و مناسب با تولیدکنندگان و کشاورزان، نیاز کارخانجات و واحدهای تولیدی خود را به درستی و برای مدت زمانی طولانی تامین نمایند، تا محصول نهایی قیمتی مناسب داشته باشد در غیر این صورت می بایستی هزینه های بسیار سنگین تری نسبت به شرایط عادی را برای خرید متحمل شوند.

با توجه به اینکه در کشور ما، حجم تولیدات مختلف در زمینه محصولات کشاورزی بسیار بالا و مناسب است، می توان گفت خرید چندین خشک کن میوه و ورود به دنیای جذاب خشک و بسته بندی کردن سبزیجات متنوع و خوش عطر در کنار بسیاری از میوه ها اگر همراه با برنامه باشد آینده بسیار درخشانی را برای فرد رقم خواهد زد.

دستگاه خشک کن

از آنجایی که این بازار، بسیار بکر و به شدت تشنه است می توان با کمی دقت و همچنین توجه و برنامه ریزی مناسب و منسجم، از همان ابتدا درآمدهای سرشاری را برای آینده متصور شد. در واقع باید قدم به قدمِ برنامه های عملی خود را بررسی و به درستی حرکت کرد تا به سود سرشار این شغل دست یافت اما نباید همه چیز را گل و بلبل فرض کرد چون هر شغلی به هر حال مشکلات خود را نیز خواهد داشت.

دستگاه خشک کن

هر خشک کن میوه با توجه به ظرفیت و حجم می تواند مقدار مشخصی از مواد را خشک کرده و به صورت خشک و خلالی تحویل مشتری نماید. این میوه های خشک می توانند ماه ها بلکه سالها بدون هیچگونه تغییری ( اگر در شرایط مناسب و به دور از رطوبت و عوامل آسیب رسان قرار گیرند ) باقی بمانند. چنین مواد خوشمزه ای بهترین سرگرمی و بهترین تنقلات و حتی بهترین مواد اولیه برای بسیاری از خورشت ها و تغذیه های مختلف هستند.

دستگاه خشک کن

اکثر ما حتماً سبزیجات خرد شده ای را که به صورت بسته بندی در فروشگاه های زنجیره ای و یا سایر فروشگاه های کوچکتر فروخته می شوند را دیده ایم. این سبزی ها که به صورت « تَر » عرضه می شوند به هر حال به دلایل مختلف، مدت ماندگاری کمی دارند، در حالیکه به کمک یک دستگاه خشک کن می توان مقدار بسیار زیادی از این سبزیجات را خشک و در بسته بندی های بهداشتی و در وزن های مشخص در فروشگاه ها عرضه کرد که چنین موادی، هم ماندگاری بسیار بسیار بیشتری دارند و هم زمینۀ فساد و تخریب در آنها بسیار کمتر و با احتمال پایین تری همراه خواهد بود.

دستگاه خشک کن

در واقع هر چه از مزیت ها و برتری های یک  خشک کن میوه و تولیداتی که توسط اینگونه دستگاه ها ارائه می شوند بگوییم باز هم کم است زیرا این موضوع نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورهای جهان به خصوص کشورهای مطرح صنعتی به شدت طرفداران مختلف و پر و پاقرصی دارد و از آنجایی که بسیاری از کشورهای اروپایی از تولیدکنندگان صنعتی و بسیار مهم میوه های پرمحصول هستند، زمینه ای مناسب برای تولید انواع چیپس میوه و بسیاری از گیاهان و سبزیجات فراهم خواهد بود.

دستگاه خشک کن

سال هاست کشورهایی مانند انگلستان در زمینه پرورش و تولید انواع سیب به شکلی کاملاً تخصصی فعالیت می کنند تا جایی که تمامی فروشگاه های کوچک و بزرگ این کشور، مملو از این میوه بسیار زیبا و تازه و براق در بسته بندی های بسیار شکیل است. اینجاست که زمینه ای بسیار مناسب و مستعد برای تولید و فرآوری انواع میوه فراهم می شود و چه فعالیتی بهتر از استفاده از دستگاه های خشک کن و تولید انواع سیب و سایر میوه های خلالی و خشک شده!

دستگاه خشک کن

امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی با راه اندازی دهها عدد دستگاه خشک کن در زمینه تبدیل میوه های تر و تازه به میوه های خشک و ترد فعالیت می کنند که البته با توجه به سود بسیار مناسب می توان این فعالیت و کسب و کار را به شدت پرسود دانست.

و اما بهتر است کمی هم با انواع و اقسام دستگاه  های خشک کن آشنا شده و در مورد هر یک از آنها توضیحاتی ارائه نماییم تا موضوع هم جذابتر شده و هم کمی تخصصی تر.

انواع دستگاه خشک کن 

خشک کن های خانگی

خشک کن های نیمه صنعتی

خشک کن های صنعتی

هر کدام از این دستگاه ها مزیت ها و کارکردهای بسیار فراوان خود را دارند و می توان از آنها با توجه به نیاز و علاقه، برای تولید میوه و سبزیجات خشک و خلالی استفاده کرد.

دستگاه میوه خشک کن خانگی

به عنوان مثال « دستگاه خشک کن خانگی » که نسبت به مدل های صنعتی و نیمه صنعتی، هم از ابعاد کمتر و کوچکتری برخوردار است و هم ظرفیت تولید آن نیز به شدت پایینتر است می تواند بهترین ایده برای ایجاد یک کسب و کار خانگی بسیار جالب و دوست داشتنی و تبدیل شدن شما به یک تولیدکننده کوچک و نهایتاً در آینده تولیدکننده ای بزرگ باشد.دستگاه خشک کن خانگی

دستگاه خشک کن خانگی انواع مختلفی دارد که می توان با توجه به نیاز و همچنین قدرت خشک کردن و ظرفیت، آن را انتخاب و استفاده کرد. میزان مصرف انرژی در هر کدام از آنها نیز با توجه به مارک و همچنین قدرت و کارایی آنها متغیر است که می توان در حین انتخاب و خرید به تمامی این موارد توجه کرد.

دستگاه خشک کن میوه نیمه صنعتی

دستگاه خشک کن نیمه صنعتی نیز از دیگر دستگاه های بسیار مهم در این صنعت است که با توجه به حجم و میزان تولید بیشتر نسبت به انواع خانگی می تواند برای افرادی که تمایل به راه اندازی کسب و کاری محدود و کنترل شده دارند بسیار مناسب باشد.

اینگونه از دستگاه خشک کن می تواند حجم بسیار بیشتری از سبزیجات و میوه ها را با روش های مختلف خشک کرده و پس از بسته بندی بصورت بسیار جذابی به مشتری ها ارائه نماید. این دستگاه ها نسبت به انواع خانگی، همانگونه که ظرفیت تولید بیشتری دارند مصرف انرژی بالاتری نیز خواهند داشت که امری طبیعی ست.

دستگاه خشک کن

دستگاه میوه خشک کن صنعتی

و اما دستگاه خشک کن صنعتی که انواع مختلفی را شامل می شود نیز از دیگر مدل های  خشک کن میوه و سبزیجات است که از حجم و ابعاد بسیار بزرگی برخوردار بوده و از این دستگاه ها در کارخانجات و مجموعه های بزرگ برای تولیدات بسیار انبوه میوه های خشک و خلالی و همچنین سبزیجات خشک شده و متنوع استفاده می شود.

استفاده از این دستگاه های صنعتی و بسیار پیشرفته مستلزم به کارگیری پرسنل مجرب و آموزش دیده در تمامی سطوح است تا بتوان تولیداتی بسیار انبوه و البته باکیفیت به دست مشتری رساند. همچنین میزان فضای لازم برای نصب و استفاده از خشک کن های صنعتی می بایستی مطابق با استانداردهای لازم و البته وسیع بوده تا بتوان تمامی امور مربوطه را به شکلی صحیح انجام داد. میزان تولیدات نیز توسط چنین دستگاه ها و این مجموعه ها، به هیچ عنوان قابل قیاس با دستگاه  های خشک کن خانگی و یا نیمه صنعتی نیست و اعداد و ارقام بسیار بالایی را شامل می شود.

دستگاه خشک کن

شما در کدام شهر و استان زندگی می کنید؟ در کلان شهر یا در روستا؟

هرکجا که هستید شهر و روستای شما میوه و سبزی منحصر به فرد خود را دارد

سبزیجاتی و گیاهانی که انقدر دور و برمان بوده اند که کاملا عادی شده اند ، گیاهانی که شاید بتوانند در آن طرف دنیا طرفداران زیادی پیدا کنند!

همه جای ایران منحصر به فرد است همه جایش، از شمال تا جنوب از شرق تا غرب در هیچ کجای جهان این حجم از تراکم نعمت را یکجا نمی بینی

راه دور نرویم فقط و فقط به میوه هایش نگاه کنیم هر شهری میوه ای اختصاصی و منحصر به فرد خودش را دارد که آنچنان عالی در آن آب و هوا پرورش می یابد که انگار خداوند اختصاصی برای ما خلقش کرده است.

همه چیز داریم و هیچ نداریم

اما چه فایده مانند آن می ماند که با ظرف کوچکی بخواهیم سهمی از دریا برداریم، هر چیزی تاریخ انقضایی دارد، میوه ها و مواد خوراکی و دارویی از همه کمتر.

ماهمیشه در طول سال زردآلو نداریم، کیوی ، پرتغال ، سیب و موز و انبه و ده ها میوه دیگررا نداریم !

چه به روز میوه هایی می آیند که ما نمی توانیم آنهارا دستچین و مدیریت کنیم

حتی میوه های پادرختی ، میوه هایی که نسبت به سطح کیفی بازار پایین تر هستند و قابل فروش و عرضه در بازار نیستند

همه شان محکوم به گندیدن و دور ریخته شدن هستند

اما چه میشد اگر می توانستیم آنها را به درستی خرد کرده و خشک نماییم و به چیپس میوه و میوه خشکی تبدیل کنیم که بازار و طرفداران خود را دارد، تاریخ انقضا ندارد، پر ویتامین و مقویست و در طول سال همیشه می توان از آن استفاده کرد.

باید حداقل از افغانستان یاد بگیریم ، یاد خبری که مدتی پیش خوانده بودم افتادم آنرا اینجا برایتان بازنشر

میکنم به نقل از خبرگزاری فارس:

یک افغانستانی دستگاه میوه وسبزی خشک کن ساخت

وی گفت: زمانیکه مى دید برخى باغداران نمى‌توانستند میوه‌هاىشان را به سبب نبود امکانات، درست و زودتر خشک کرده و با کیفیت عالى به بازار عرضه نمایند، انگیزه‌ای برایش خلق شد تا ماشین خشک کن میوه و سبزى را بسازد.

وی گفت: این دستگاه طوری ساخته شده است که هر میوه و سبزى، با درجه حرارت خاص، نیاز دارد تا در آن خشک شود.

وی افزود: خشک کردن میوه‌ها و سبزى‌ها در این ماشین، به زمان‌های مختلف نیاز دارد.

این درحالی است که خشک کردن انگور بدون ماشین، در آفتاب حدود 10 روز زمان می‌برد.

وی از دولت خواست تا دراین عرصه کمک کند تا چنین ماشین‌هایى بیشتر و بروزتری را بسازد

استفاده از مشاوره برای خرید دستگاه خشک کن میوه

هرگز مشاوره و استفاده از چندین فکر و تبادل نظر را نباید فراموش کرد به خصوص در تصمیمات و اقدامات مهم زندگی. در این مورد و خریداری کردن و به کار گیری دستگاه  های خشک کن برای تهیه و تولید دهها نوع میوه و سبزیجات خشک نیز بهتر است و البته باید با افراد دارای تبحر و تخصص در این زمینه مشورت کرد تا بتوان بهترین و مقاوم ترین دستگاه های خشک کن را خریداری نمود.

با توجه به ورود انواع مدل های بعضاً کم کیفیت، بایستی به شدت در این زمینه دقت کرد خصوصاً زمانی که قصد و تصمیم به راه اندازی کسب و کاری مهم و دائمی داشته باشید. در چنین مواردی حتماً و حتماً از افرادی که در این زمینه تبحر و دانش لازم را داشته باشند راهنمایی بخواهید و از توجه به حرف ها و پیشنهادات افراد بی تخصص حتماً دوری کنید چون نتایج بسیار بدی به همراه خواهد داشت.

دستگاه خشک کن

تقسیم بندی دستگاه میوه خشک کن بر اساس حجم

با توجه به ظرفیت و شکل و فرم خشک کن ها حتی می توان این دستگاه های بسیار جالب و مفید را از نظر حجم و ابعاد نیز به دسته ها و انواع گوناگونی تقسیم کرد. این مدل های مختلف و بسیار متنوع دستگاه های خشک میوه و سبزیجات آنچنان مختلف و دارای مقیاس های گوناگونی هستند که دستِ خریدار را برای اجرای هر نوع برنامه و هدفی کاملاً باز گذاشته و در واقع خریدار می تواند با خیال راحت، یک یا چند دستگاه را با توجه به نیاز خود خریداری نماید.

می توان دستگاه خشک کن را بر اساس حجم و ابعاد به این چند دسته تقسیم نمود

خشک کن مینی تک کابین

خشک کن تک کابین

خشک کن دو کابین

خشک کن سه کابین

خشک کن میوه خانگی

خشک کن نیمه صنعتی و اتوماتیک

دستگاه میوه خشک کن صنعتی

و خشک کن های تونلی یا کانتینیوس

در واقع این مدل از  خشک کن ها که به صورت صنعتی و نیمه صنعتی عرضه می شوند می توانند با توجه به درخواست افراد، نیاز آنها را در هر سطحی به خوبی برآورده نموده و تولیدات بسیار مرغوب و متنوعی را رقم بزنند.

اینجاست که مزیت وجود چندین و چند مدل دستگاه خشک کن سبزی و میوه در ابعاد و ظرفیت های مختلف مشخص می شود. گاهی ممکن است فردی با توجه به مساحت مکان خود، نیاز به دستگاهی کوچک و جمع و جور داشته باشد تا پس از مدتی فعالیت و کسب درآمد بتواند هم مکان خود را وسعت داده و هم تعداد دستگاه ها را بیشتر نماید. در چنین شرایطی، وجود هر کدام از دستگاه های تک کابین به شدت می تواند برای اینگونه افراد مفید و موثر باشد.

در سایر شرایط و حجم کار وسیعتر نیز می توان از دیگر انواع دستگاه ها استفاده کرد که ظرفیت تولیدی بسیار بیشتر و گسترده تری دارند.

دستگاه خشک کن به چند شکل و شیوه اقدام به خشک کردن می کند؟

میوه ها و سبزیجات با توجه به تَر و به شدت آبدار بودن، مکانیزم خاصی را برای خشک شدنِ اصولی و صحیح می طلبند تا در طی این فرآیند هم آسیب بسیار کمی به بافت و ظاهر آنها وارد شده و هم مواد معدنی و ویتامین های مفید خود را از دست ندهند. به همین دلیل محققان روش های بسیار مختلفی برای این امر ابداع کرده اند.

با توجه به اینکه تعداد و انواع دستگاه های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی به شدت متنوع و مختلف است می توان گفت تمامی این دستگاه ها به چندین شیوه اقدام به خشک کردن و تولید میوه ها و سبزیجات گوناگون می کنند. هر کدام از این روش ها مزیت و برتری های خاص خود را دارد تا جایی که برخی از این شیوه ها به شدت در حفظ و نگهداری ویتامین ها و خواص مثبت آن، در بالاترین درجه فعالیت می نمایند.

برخی از این روشها به این قرار می باشند

استفاده از نور خورشید

استفاده از امواج مایکروویو

استفاده از روش انجماد

استفاده از هوای گرم

باید گفت هر کدام از این شیوه ها، مکانیسم و فرآیند خشک کردن مخصوص به خود را داشته و هزینه و میزان مصرف انرژی در هر کدام از آنها نیز متفاوت است. شکل و شیوه خشک کردن میوه و سبزیجات در یک دستگاه خشک کن، هم می تواند در قیمت نهایی محصول موثر بوده هم در کیفیت آن و هم تناژ نهایی تولید. در واقع خود دستگاه و نیز روش خشک کردن محصولات می تواند رمز موفقیت هر تولیدکننده ای باشد.

با ارزان ترین دستگاه خشک کن میوه آشنا شوید

قطعا میوه خشک کن هایی که با سیستم  هوای گرم کار میکنند، جزء ارزانترین میوه خشک کن ها به حساب می آیند.

در خشک کن های میوه هوای داغ یک منبع تولید گرما وجود دارد که با تولید گرمای کنترل شده عامل اصلی خروج رطوبت از میوه و سبزی را فراهم می کند. سیستم گردش هوای گرم دستگاه، اصلی ترین قسمت این میوه خشک کن است و با وجود تولید گرما در یک نقطه از باید این گرما را بصورت سراسری  منتقل کرده و مجدد دوباره به قسمت کوره بازگرداند.

دستگاه خشک کن هوای گرم

دستگاه خشک کن میوه خورشیدی

به عنوان مثال در مناطق خشک با آب و هوای کاملاً آفتابی و میانگین بارش کم، می توان از « دستگاه های خورشیدی » برای خشک کردن استفاده کرد. این شیوه برای این مناطق بسیار مناسب بوده و به شدت در راندمان کاری موثر خواهد بود. قیمت تمام شده محصولات نیز نسبت به سایر موارد، کمی مناسبتر خواهد بود.

دستگاه خشک کن خورشیدی

دستگاه خشک کن خورشیدی

و اما در « دستگاه خشک کن با استفاده از نور خوشید » نور و گرما به صورت مستقیم به سبزیجات و یا میوه های درون دستگاه تابانده نمی شود بلکه با مکانیسم جدید طراحی در این دستگاه ها، ابتدا نور خورشید در محفظه ای جداگانه گرما و حرارت را ایجاد کرده سپس این گرما توسط کانال ها و انتقال دهنده های متعدد به سمت مواد درون دستگاه هدایت شده و سبب جذب رطوبت و آب درون آنها و نهایتاً خشک شدن می گردد.

در این شیوه به سبب رایگان بودن انرژی (نور آفتاب) هزینه مصرف انرژی بسیار پایین بوده اما برای خرید دستگاه ها قاعدتاً می بایستی مبالغی را هزینه کرد. نهایتاً تمامی این هزینه ها بر روی محصول نهایی تاثیر گذار بوده و قیمت آن را تعیین خواهد کرد.

دستگاه خشک کن ماکروویو

در « دستگاه خشک کن به شیوه مایکروویو » که از طرفداران زیادی نیز برخوردار است می توان گفت تناژ نهایی تولید بسیار بیشتر و سرعت کار نیز بیشتر از سایر شیوه هاست. در این دستگاه ها با تغذیه کردن و پر کردن سینی های مخصوص میوه و سبزیجات و قرار دادن آنها در دستگاه، با تاباندن امواج مایکروویو می توان با سرعت بسیار بیشتری حجم وسیعی از مواد را خشک و تُرد نمود.

دستگاه خشک کن ماکروویودستگاه خشک کن ماکروویو

دستگاه خشک کن ماکروویودستگاه خشک کن ماکروویو

از آنجایی که دستگاه خشک کن میوه و سبزی مایکروویو از برق برای این فرآیند بهره خواهد برد در نتیجه میزان مصرف و هزینه نهایی برق نیز به شدت زیاد بوده و می تواند مبلغ نهایی محصولات را تا حد زیادی افزایش دهد. در چنین شرایطی تولیدکننده می بایستی در پی راه هایی برای کاهش هزینه ها و البته بازارهایی پُرکشش برای فروش محصولات خود باشد.

دستگاه خشک کن انجمادی

و نهایتاً « دستگاه خشک کن به شیوه انجماد ». در این شیوه کیفیت میوه های خشک شده و سبزیجات تُرد شده تا حد بسیار بیشتری از دو شیوه قبلی بالاتر خواهد بود و مرغوبیت بیشتری دارد زیرا از شیوه ای کاملاً نوین برای این فرآیند استفاده می کند. در این شیوه که آنرا Freeze dryer می خوانند کیفیت محصول نهایی به شدت بالاتر از سایر روش هاست.

در این مورد دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات به شکلی طراحی شده است که آب و رطوبت موجود در آنها به روش تصعید یخ آب در فشار پایین انجام شده و آب موجود در آنها بیرون رانده می شود. اینگونه می توان محصولاتی بسیار بسیار نابتر و درجه یک تر به دست آورد اما میزان تناژ نهایی، کمتر از سایر روش ها و هزینه ها بالاتر از دو روش دیگر است پس بایستی روش های مختلفی برای بازاریابی محصولات گران اما باکیفیت خود جستجو کرد.

با جمیع این شرایط و توضیحات و همچنین در نظر گرفتن سایر موضوعات موثر، می توان گفت به صورت کلی تولید و عرضه محصولاتی مانند میوه های خشک و خلالی و سبزیجات خشک شده، فعالیتی هزینه بر و البته در عین حال بسیار جالب است.

برای کسانی که علاقه فراوانی به ورود به این حرفه و فعالیت دائمی در آن دارند بهتر است اگر تمایل به شروع با حجم زیاد ندارند، ابتدا دستگاهی تک کابین یا دوکابین خریداری نموده و در فضایی نسبتاً محدود اقدام به خشک کردن انواع میوه و سبزیجات نمایند. سپس خشک کردن و نهایتاً اقدام به فروش را پس از مدتی، بررسی و تجزیه تحلیل نموده و چنانچه امکان گسترش کار وجود داشت دستگاه های جدید خریداری و فعالیت خود را گسترش دهند. قدم به قدم حرکت کردن در این مسیر، بسیار مهم و عقلانی تر از حرکتی عجولانه و صرف هزینه ای هنگفت برای آنهایی ست که سرمایه ای اندک دارند. اما افراد متمول و سرمایه دار می توانند با خرید تعداد مشخصی از دستگاه ها فعالیت بزرگ خود را از همان ابتدا، با قدرتی بیشتر آغاز نمایند، «حرکت کردن در مسیر تولید میوه ها و سبزیجات خشک و باکیفیت، به شدت جذاب و درآمدزاست به شرطی که از همان ابتدا، با مشورت و دقیق کار را آغاز نماییم»

قیمت دستگاه خشک کن میوه

هر کالا و محصولی قیمت مخصوص به خود را خواهد داشت و بسیاری ویژگیها و فاکتورها در تعیین قیمت و کم و زیاد شدن آن دخیل است. در مورد دستگاه های خشک کن و انواع بسیار متنوع آن نیز می توان مسائل بسیار زیادی را در قیمت گذاری دخیل دانست، در واقع قیمت دستگاه خشک کن می تواند تابع عوامل بسیار متنوعی باشد.

اگر بخواهیم مهمترین عوامل دخیل در قیمت دستگاه خشک کن را ذکر نماییم می توان به این چند مورد اشاره نمود:

 • خانگی، نیمه صنعتی یا صنعتی بودن آن
 • ظرفیت تولید محصول توسط دستگاه
 • حجم و ابعاد دستگاه خشک کن
 • قطعات و تکنولوژی به کار رفته در آن
 • نوع سوخت مصرفی در آن

با توجه به این عوامل مهم می توان قیمت دستگاه خشک کن را مشخص کرد.

انواع دستگاه خشک کن و قیمت آنها

حال بهتر است با انواع دستگاه خشک کن و قیمت آنها بیشتر آشنا شویم اما قبل از آن می بایستی به یک نکته بسیار مهم توجه کرد، با توجه به نوسان مکرر و دائمی قیمت ها در بازار، قیمت هایی که در این قسمت برای انواع دستگاه خشک کن میوه ذکر می گردد به صورت تقریبی بوده و چنانچه هر زمان قصد خرید داشته باشید می بایستی مجدداً قیمت ها را به صورت دقیق استعلام نمایید.

با توجه به توضیحات بالا، قیمت دستگاه خشک کن در انواع مختلف به شرح زیر می باشد:

 • دستگاه خشک کن خانگی:
 • این دستگاه ها با توجه به حجم و ابعاد محدود و مصرف انرژی پایین، قیمتی در حدود ۳۵۰ هزار تا حدوداً ۲ میلیون تومان (بسته به مارک و برند) خواهند داشت.
 • دستگاه خشک کن نیمه صنعتی:
 • دستگاه هایی هستند که هم می توان در واحدهای تولیدی و هم در منازل از آنها برای تولید انواع محصول خشک استفاده کرد و حدود قیمت آنها بین ۲ تا ۵ میلیون تومان می باشد.
 • دستگاه خشک کن تک کابین صنعتی:
 • دارای یک کابین یا مخزن است و قیمتی مابین ۳ تا ۷ میلیون تومان دارد.
 • دستگاه خشک کن دوکابین صنعتی:
 • دارای بیش از ۵۰ سینی برای خشک کردن محصولات است و حدوداً ۸ تا ۱۵ میلیون تومان (برخی دستگاه ها بیش از ۲۵ میلیون تومان) قیمت گذاری شده است.
 • دستگاه خشک کن چهارکابین تا ۱۰ کابین:
 • قیمت دستگاه خشک کن در این دستگاه ها نیز مابین ۲۰ تا حدوداً ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
 • دستگاه خشک کن خلاء:
 • دستگاهی بسیار قدرتمند و البته با تولیداتی باکیفیت است که قیمتی در حدود ۲۰ تا ۶۰ میلیون خواهد داشت.
 • دستگاه خشک کن خورشیدی:
 • دستگاه های خورشیدی با توجه به انواع مختلف، قیمت های بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون را تجربه می کنند.
 • دستگاه خشک کن تونلی (کانتینیوس):
 • بزرگترین و پرقدرت ترین دستگاه خشک کن است که قیمتی بیش از ۶۰ میلیون تومان! خواهد داشت.

هم در انواع دستگاه خشک کن و هم در قیمت دستگاه خشک کن می توان گوناگونی و تنوع را به خوبی مشاهده کرد. هر فردی با توجه به برنامه ها و اهداف و همچنین قدرت مالی خود خواهد توانست خریدی مناسب با شرایط خود داشته و کار را آغاز نماید.

نکات مهم در زمان خرید دستگاه میوه خشک کن 

حتماً برای خرید دستگاه خشک کن به این موارد توجه شود:

 • ظرفیت تولید محصول توسط دستگاه خشک کن
 • کیفیت دستگاه
 • قیمت دستگاه
 • گارانتی و خدمات پشتیبانی دستگاه خشک کن
 • نوع سوخت مصرفی در آن (برق یا گاز یا گازوئیل و یا هر۳ اینها)
 • مقدار مصرف انرژی در آن

می توان گفت این ۶ مورد از مهمترین و اصلی ترین مواردی ست که در زمان خرید دستگاه خشک کن حتماً می بایستی به آنها توجه کرد.

خرید دستگاه خشک کن میوه از بهترینها

قطعاً مقصود از خرید یک یا چند دستگاه خشک کن، سرگرمی نیست بلکه هدف، تولید انواع محصولات خشک شده یا برای مصارف محدود خانگی و یا برای عرضه به بازار است. در نتیجه می بایستی بهترین دستگاه خشک کن را خریداری و استفاده کرد. بهترین ها را می توان با کمی تحقیق و پرس و جو و جمع آوری اطلاعات به دست آورد.

یک دستگاه خشک کن خوب می بایستی ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • مصرف انرژی مناسب و معقولی داشته باشد
 • حتماً دوگانه یا سه گانه سوز باشد
 • در ساخت آن از قطعات باکیفیت استفاده شده باشد
 • قیمت مناسبی داشته باشد
 • دستگاه خشک کن از صدای کمی برخوردار باشد
 • قدرت خشک کردن محصول در آن مناسب باشد

چنانچه توانستید دستگاهی با این مشخصات به دست آورید در خرید آن شک نکنید!

ماشین سازی

سوالات متداول دستگاه میوه خشک کن

با دستگاه خشک کن میوه چه میوه هایی را می توان خشک کرد؟ 【➊】

جواب این سوال بیشتر بستگی به بازار هدف شما دارد،ولی در حالت کلی هر میوه ای که توجیه اقتصادی و بازار داشته باشد محبوب ترین چیپس های میوه به ترتیب سیب، موز،انبه،کیوی و پرتقال است

آیا میوه های خشک شده همچنان مقوی و سالم هستند؟ 【➋】

در فرایند خشک کردن میوه ها بخش عمده مواد مغذی ذخیره می شود، میوه های خشک سرشار ویتامین ها ، املاح و آنزیم ها هستند و به راحتی هضم می شوند

بهترین دستگاه میوه خشک کن خانگی کدام است؟ 【➍】

انتظار می رود بهترین دستگاه میوه خشک کن خانگی ابعاد کوچکتر و وزن کمتری داشته باشد، صدای کم و مصرف برق پایینی داشته باشد

خانه » دستگاه میوه خشک کن

نمایش دادن همه 88 نتیجه

Show sidebar