دستگاه خشک کن زعفران

دستگاه خشک کن زعفران

زعفران یکی از ارزشمندترین محصولات ایرانی ست. کالایی که در سراسر جهان شهرت فراوانی داشته و تقریباً 90 درصد مصرف جهانی توسط ما ایرانی ها تولید می شود. در چنین شرایطی، بهتر است تولیدکنندگان زعفران، خود پس از برداشت اقدام به خشک کردن و عرضه به بازار نمایند. بهترین و استانداردترین شیوه برای این کار، استفاده از دستگاه خشک کن زعفران می باشد.

دستگاه خشک کن زعفران
5 (100%) 17 امتیاز

گیاه زعفران به سبب حساس و ظریف بودن می بایستی با دقت و حساسیت بسیار بالایی خشک و نگهداری شود به همین دلیل می بایستی از بهترین و دقیق ترین دستگاه های خشک کن برای این امر استفاده کرد. دستگاه خشک کن زعفران را می توان در مدل های نیمه صنعتی، صنعتی و خانگی خریداری و استفاده کرد. چنانچه قصد تولید زعفران خشک داشته باشید می توان برای شروع با توجه به سطح کار، حجم تولید و قدرت مالی، دستگاه های متنوع زیر را پیشنهاد نمود:

  • دستگاه خشک کن زعفران نیمه صنعتی:

این مدل دستگاه ها انواع مختلف دارند که هر کدام، از تعداد سینی های مختلفی تشکیل شده اند، 10 سینی تا حدوداً 20 سینی. ابعاد و طول و عرضشان کمتر، جابجایی و نگهداری آنها آسانتر و البته میزان تولید آنها به شدت مناسب است. برخی مدل های آن که بسیار جالب و جذاب است حدوداً 1 متر ارتفاع داشته، دارای 15 سینی ست و قدرت تولید زعفران خشک آن نیز بسیار بالاست.

  • دستگاه خشک کن زعفران آفتابی:

یکی از مناسب ترین دستگاه ها برای مناطقی که تولیدکننده زعفران نیز هستند همین دستگاه خورشیدی می باشد. پس از قرار دادن زعفران ها در سبدهای مختلف آن، و استفاده از نور و گرمای آفتاب در شرایط کنترل شده ، می توان مقدار فراوانی زعفران را به سرعت خشک و خارج نمود.

  • دستگاه خشک کن زعفران انجمادی:

از آنجایی که زعفران محصولی بسیار ظریف و حساس بوده و مانند سایر محصولات کشاورزی نیست، می بایستی در فرآیند خشک کردن آن دقت بسیار زیادی کرد تا کیفیت محصول از دست نرود. دستگاه انجمادی از گزینه های بسیار مناسبی ست که با قراردادن زعفران ها در دمای تقریباً 20- درجه و سپس بازگرداندن به دمای تقریباً 13- درجه و فشاری در حدود 15mmhg آب و رطوبت درون زعفران ها را از آن جدا می کند. این شیوه و این دستگاه، برای خشک کردن زعفران ها مناسب می باشند.

  • دستگاه خشک کن زعفران 4 کابین:

با توجه به اینکه این دستگاه دارای 4 مخزن یا کابین بسیار بزرگ و دارای بیش از 80 سینی بزرگ و جادار است می توان توسط آن حجم بسیار زیای زعفران را در هر بار پُر کردن دستگاه، خشک کرد. گرمای مورد نیاز این دستگاه می تواند به سه شکلِ استفاده از گاز، گازوئیل و یا برق تامین گردد.

با توجه به اینکه محصول بسیار با ارزش زعفران در مناطق خشک کشورمان پرورش می یابد می توان از دستگاه های خورشیدی به راحتی استفاده کرد اما سایر انواع دستگاه خشک کن زعفران نیز با توجه به توضیحات ذکر شده، هم مناسب بوده و هم به راحتی در دسترس می باشند. تهیه کردن و استفاده از هر کدام از این دستگاه ها در موقعیتِ مناسب خود به شدت کارگشا و همچنین درآمدزا خواهد بود.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی

Related posts

دستگاه خشک کن خوزستان

دستگاه  خشک کن در خوزستان سرزمین خوزستان با آب و هوای گرم و مرطوبش بهترین مرکز برای پرورش تعداد زیادی از میوه ها و حتی سبزیجات مختلف است. در این استان می توان بسیاری از میوه هایی که تصور می کنیم فقط در شمال موجود است مانند گوجه سبز را مشاهده کرد. همین موضوع شرایطی بسیار مناسب جهت خشک کردن این...

دستگاه خشک کن میوه خانگی

دستگاه خشک کن میوه خانگی ⚡ دستگاه میوه خشک کن خانگی    میوه ها را می توان به چند شکل میل کرد، هم تر و تازه و هم خشک و ترُد. هر کدام نیز طعم و مزه و لذت خود را خواهد داشت. گاهی نیز می توان برای استفاده از مواهب این نعمت زیبا و با ارزش، آن را به شکل آبمیوه میل کرد تا خواص درجه یک و بی نظیرش...

دستگاه خشک کن قارچ

دستگاه خشک کن قارچ 🍄 در فصول سرد مانند زمستان، میزان تولید قارچ بسیار پایین است به همین دلیل می بایستی از روش هایی جایگزین برای تامین نیاز بازار استفاده کرد که خشک کردن قارچ توسط دستگاه خشک کن قارچ یکی از بهترین و معقول ترین شیوه هاست. قارچ محصولی بسیار با ارزش و مشتری پسند در دوره ماست...