توضیحات

توضیحات

بسته بندی در منزل

همیشه یکی از بهترین و جذابترین فعالیت های درآمدزایی برای بسیاری افراد، آن مشاغلی ست که در منزل انجام شده و نتایج خوبی هم برای آن افراد داشته است. مشاغل خانگی و کسب درآمد به این شکل، دهه هاست در حال انجام است و البته اگر قرار به رجوع به اسناد و کتب تاریخی باشد می توان شواهد بسیاری از ایجاد انواع مشاغل خانگی در قرن ها قبل نیز به دست آورد. اما امروزه یکی از بهترین و جذابترین مشاغل خانگی، بسته بندی در منزل است که انواع کالا و محصولات را شامل می شود.

بسته بندی را می توان به شکل های مختلفی هم با دست و هم با دستگاه انجام داد. بسیاری از بزرگترها به خوبی در ذهن دارند دهه ها قبل رسم بود که انواع شکلات را به صورت عمده در منازل مختلف و آنهایی که تمایل به کار در منزل داشتند پخش کرده تا به صورت دستی «شکلات پیچ» کنند. این کار که به نوعی بسته بندی در منزل بوده سالها به وفور انجام می شد تا اینکه دستگاه های پیشرفته و پرسرعت برای تولید و بسته بندی انواع شکلات ساخته شدند. البته امروزه باز هم شرکت هایی هستند که شکلات ها را پس از پیچیدن اولین لایه روی آنها برای بسته  بندی نهایی به برخی منازل و افراد می سپارند!

 

همچنین هنوز هم در بسیاری محلات و شهرهای کوچک و بزرگ، محصولاتی مانند «قند شکسته»، «حبوبات» و… به مقدار زیاد در منزل بسته بندی می شوند. این بسته بندی گاهی فقط توسط دست و استفاده از یک پرس حرارتی کوچک انجام می شود گاهی نیز به کمک انواع دستگاه کوچک مانند «دستگاه دوخت خانگی» و «دستگاه بسته بندی خانگی». این ابزار امروزه از پرمصرف ترین ابزار برای انجام مشاغل خانگی هستند که قیمت نسبتاً مناسبی هم دارند.

 

محصولات مشابه:

دستگاه بسته بندی

 دستگاه شیرینگ

بسته بندی حبوبات

 

بسته بندی در منزل کدام کالاها

در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای جنوب شرق آسیا و همچنین همسایگان کمی دورتر از آنها، بسته بندی در محیط منزل و در کنجی از آن شکل و فرمی بسیار جدی تر و پرسرعت تر دارد. حتی تولید بسیاری قطعات الکترونیکی نیز در منزل انجام و سپس توسط خودروهایی که وظیفه سرویس و جمع آوری دارند به کارخانه منتقل و پس از تست نهایی، یا در همان کارخانه بسته بندی می شوند و یا باز هم به برخی افراد شاغل در منزل سپرده شده تا بسته بندی در منزل این محصولات را انجام دهند.

در کشور ما اوضاع کمی متفاوت است و شرایط به شکل دیگری ست. مثلاً امروزه بیشترین کالاها و محصولاتی که در منزل به صورت دستی یا ماشینی، بسته بندی می شوند شامل انواع حبوبات، برخی خشکبار، قند شکسته، برخی مارک های زعفران، ادویه جات، چای خشک و… هستند که با توجه به اقلیم و استان های مختلف، هر کدام در یک منطقه انجام می شود. با بسته بندی در منزل این محصولات می توان هم به تولید بیشتر کمک کرد و هم به اقتصاد خانوار.

 

ابزار ابتدایی برای بسته بندی در منزل

وقتی سطح توقعات مشتری نسبت به کالایی که خریداری می کند پایین باشد می توان بسیاری از محصولات را به صورت دستی، وزن و بسته بندی کرد آن هم در منزل. در چنین شرایطی می توان محصولات بسیار متنوعی از چای و شکلات گرفته تا بسیاری خشکبار و حتی شیرینی و کیک ها را هم می توان با بسته بندی در منزل به بازار عرضه کرد اما مطمئناً کیفیت چنین بسته بندی در مقایسه با دستگاه ها کمی پایینتر خواهد بود.

هم اکنون از ترازوهای دیجیتال ساده در کنار «دستگاه دوخت خانگی» کوچک برای پرس کردن یا همان دوخت درب بسته ها استفاده می کنند که قیمت متعادل و مناسبی در حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان دارد. همچنین گاهی نیز برای برخی محصولات مانند انواع ادویه جات (فلفل، زردچوبه و…) که در نایلون های معمولی و بدون هیچگونه علامت و آرمی بسته بندی در منزل می شوند از دوخت پلاست های ساده و بسیار کوچک که توسط باطری قلمی کار می کند استفاده می کنند. گاهی نیز توسط دستگاه منگنه، نایلون را منگنه و بسته بندی می کنند.

 

دستگاه های بسته بندی ریلی نیمه صنعتی

استفاده از دستگاه های پیشرفته و بروز سبب افزایش تولید و سرعت در کار بسته بندی در منزل خواهد شد تا جایی که سود این کار را تا چندین برابر افزایش می دهد. امروزه دیگر نمی توان مانند سالها قبل تمامی امور را انجام داد و بایستی برای بهتر و سریعتر انجام دادن بسیاری کارها از ابزار کارآمد و مفید مختص آن کار استفاده کرد. دستگاه بسته بندی دوخت ریلی یکی از همین ابزارهای مفید است.

از مزیت های این دستگاه بسته بندی نیمه صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بسیار مناسب در بسته بندی
 • کم صدا بودن
 • حجم و ابعاد بسیار کوچک
 • قیمت بسیار پایین دستگاه

این چهار مورد، از مهمترین مزیت های دستگاه بسته بندی دوخت ریلی است که به خوبی قدرت تولید و بسته بندی بالایی دارد. همچنین این دستگاه جمع و جور و سریع می تواند در کنار بسته بندی در منزل انواع کالا، نسبت به درج تاریخ نیز در قسمت دوخت شده اقدام نماید. این کار با سرعت و دقت بسیار بالا انجام می شود. در این دستگاه ها، با کیفیت ترین تاریخ زن، همانی ست که از حرارت برای درج تاریخ استفاده می کند در نتیجه در زمان خرید می بایستی نسبت به این موضوع و کیفیت آن دقت لازم را داشت.

 

سود مناسب بسته بندی در منزل

گاهی برخی افراد برای کسب درآمد مناسب به فکر راه اندازی شغلی هرچند کوچک بوده تا بتوانند برنامه و اهداف خود را پیگیری و به نتایج خوبی دست یابند. برخی نیز در پی راه انداختن کسب و کاری خانگی و مشغول شدن در محیط خانه برای درآمدزایی هستند. این افراد چنانچه به دقت و با وسواس مناسب، کالا یا محصول ایده آل را برای بسته بندی در منزل انتخاب نمایند تا حد زیادی می توانند نسبت به سود مناسب آن مطمئن باشند.

هم اکنون می توان به جرات ادعا کرد که دهها هزار خانوار در سراسر کشور و در تمامی شهرها به همین شغل ایده آلِ بسته بندی در منزل مشغولند و به راحتی در حال گذراندن زندگی و کسب درآمد در این کار هستند. می توان محصول مناسب با شهر و دیار محل زندگی خود را برای بسته بندی انتخاب کرد زیرا در هر منطقه ای ممکن است بسته بندی محصولی خاص، در آمدی مناسب داشته باشد.

همچنین در بسیاری شهرها، نمی توان مراکزی را برای دریافت سفارش بسته بندی در منزل پیدا کرد تا بتوان محصولات را به صورت فله و عمده از آنها دریافت و پس از بسته بندی به آنها بازگرداند. در نتیجه می بایستی دست به کار شد و خود ایده هایی را برای اینکار پیاده کرد. اما معمولاً با توجه به حجم کار و کالایی که وزن و بسته بندی می شود می توان اذعان کرد که سود این کار تا حدی قابل توجه و مورد تایید است.

 

عدم ریسک در شرایط فعلی

می توان در هر حرفه و شغلی، گاهی با یک ریسک پرخطر، مسیری چندین ساله را در مدتی بسیار کوتاه طی کرد و پیروزی های بزرگی به دست آورد. در بسیاری مشاغل مانند بسته بندی در منزل نیز می توان با ریسک کردن یعنی خرید یک یا چند دستگاه مناسب برای بسته بندی و حجم زیادی از محصول برای بسته بندی، درآمد قابل توجهی داشت اما توجه به چند نکته بسیار مهم نیز ضروری ست.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و عدم تعادل در بازار به نظر می رسد ریسک کردن، خطایی بزرگ باشد! که شاید نتوان آنرا به این راحتی ها هم جبران کرد. در کاری مانند بسته بندی در منزل می بایستی از دریافت سفارش، آماده سازی (بسته بندی) و نهایتاً تحویل به صاحب بار و یا فروش مستقیم توسط خود مطمئن بود. در شرایط فعلی و با کم شدن سفارشات و قدرت خرید مردم به نظر می رسد نتوان مانند سابق به راحتی ریسک کرد و خطر ریسک را به جان خرید. بهتر است در شرایط فعلی با دقت و توجه بیشتری گام برداریم تا متضرر نشده چون جبران خسارت در چنین شرایطی به شدت سخت و گاهی غیرممکن است.

 

بسته بندی هر چیزی در منزل!

شاید برای عده ای جای سوال باشدکه زمینۀ کاری بسته بندی در منزل فقط همین محصولاتِ تکراری یعنی قند و حبوبات و چای و مواردی مانند اینهاست یا می توان هر کالایی با هر کارکردی را در منزل و توسط ابزار مختلف بسته بندی کرد؟

باید گفت طیف کالاهای قابل بسته بندی در منزل به شدت بالاست و آنچنان زیاد و متنوع است که گاهی می توان برای یک نوع از آنها برنامه ریزی های کاری بسیار بزرگ، دقیق و طولانی مدت داشت. این موضوع می تواند بستگی به آمادگی و رضایت تولیدکننده و حتی عمده فروشانِ کلیه مواد اعم از مواد غذایی، کالاهای برقی، لوازم جانبی موبایل، تولیدات چرمی، لوازم جانبی کامپیوتر، انواع پوشاک و خلاصه دهها مورد بسیار جذاب دیگر داشته باشد.

حتی می توان چنانچه زمینه مساعدی وجود داشته باشد بسیاری از لوازم جانبی و قطعات مختلف الکترونیک را در منزل بسته بندی کرد، این امر در بسیاری از کشورها و در زمینه های مختلف هم اکنون در حال انجام است. حتی می توان بسیاری از وسایل و پوشاک چرمی و یا پارچه ای را به خوبی و به راحتی در منزل بسته بندی کرد، ابزار و دستگاه های مختلف برای بسته بندی در منزل این نوع محصولات نیز به خوبی در دسترس است.

همانگونه که مشاهده کردید می توان نتیجه گرفت که بسته بندی در منزل فقط مختص محصولات غذایی نیست بلکه می توان طیف وسیعی از کالا و محصولات را با توجه به نیاز و درخواست، به خوبی و در کیفیت بالایی به راحتی بسته بندی کرد.

 

بسته بندی چسب برق

در بین تمامی موارد و گزینه هایی که می توان از آنها به عنوان شغل و زمینه ای برای بسته بندی در منزل استفاده کرد می توان به یکی از جالب ترین آنها یعنی «بسته بندی چسب برق» اشاره کرد که سود نسبتاً مناسبی هم برای آن در نظر گرفته شده. این کار می تواند برای آنهایی که از سرعت عمل در کار کردن با دست برخوردارند بسیار مناسب باشد.

بر طبق آخرین برآورد قیمت ها، هم اکنون برای بسته بندی هر بسته ۱۰ عددی چسب چیزی در حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ تومان پرداخت می شود و از آنجایی که هر سبد در بسته های ۵۰۰ عددی عرضه می شود می توان سودی در حدود ۷۰ هزار تومان برای هر بسته ۵۰۰ عددی در نظر گرفت. چنین کارمزدی هر چند که با نرخ تورم فعلی، باز هم کم به نظر می رسد اما می تواند در انتهای ماه سود قابل توجهی را برای بسته بندی در منزل این چسب ها ایجاد نماید.

 

بسته بندی لیمو توسط دستگاه ریلی

یکی از جذاب ترین و پردرآمدترین مشاغل بسته بندی در منزل کار بر روی وزن کشی و بسته بندی لیمو ترش است. با توجه به قیمت نسبتاً زیاد لیمو امانی و نیاز تقریباً مناسب آن در منازل، لازم است که لیموها به تعداد کم و وزن محدود در بسته هایی کوچک قرار داده و به خوبی بسته بندی شوند، این کار را می توان به راحتی و البته با کمی تلاش در منزل انجام داد.

بسته بندی لیموترش را می توان هم توسط دست و یک دوخت پلاست ساده و یا یک دستگاه منگنه انجام داد همچنین می توان این عملیات بسته بندی، دوخت درب و حتی تاریخ زنی را توسط دستگاه بسته بندی ریلی مینی انجام داد که هم دستگاهی بسیار سریع و پیشرفته است و هم از نظر دقت در حد بسیار بالایی قرار دارد. برای استفاده از این دستگاه بسته بندی ریلی می بایستی چیزی در حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان هزینه کرد اما با برنامه ریزی صحیح و دقت در دریافت سفارشات بسته بندی در منزل می توان به راحتی پس از مدتی، هم مبلغ خرید دستگاه را جبران کرد و هم درآمد مناسبی داشت.

 

بهترین ها برای بسته بندی در منزل

و اما شاید عده ای در جستجوی دائمی برای به دست آوردن آن گزینه ای باشند که برای بسته بندی در منزل و درآمد مناسب، ایده آل تر است. می توان طیف بسیار وسیعی از کالاها را نام برد که هر کدام از آنها با توجه به تعداد سفارش دریافتی، سرعت افراد در آماده کردن بسته بندی ها، مبلغ توافق شده با صاحب کار و… می توان سود سرشاری از بسته بندی آنها به دست آورد اما ممکن است باز هم عده ای بخواهند لیستی تقریباً کامل از کالاهایی را که می توان درمنزل آنها را بسته بندی کرد در اختیار داشته باشند.

در این قسمت سعی می کنیم لیستی تقریباً بلند بالا از کالاهایی را که هم اکنون در کشور در حال بسته بندی در منزل هستند را عنوان کرده تا دیدی کامل و واقعی از این دنیای بزرگ داده باشیم. این محصولات و کالاها از این قرار می باشند:

 • چسب برق و نوار چسب شیشه ای
 • چای خشک در انواع مختلف (چای سبز، چای سفید، چای سیاه)
 • انواع میوه های خشک و چیپسی
 • گیاهان دارویی متعدد
 • تمامی انواع حبوبات
 • قند و شکر
 • پوشاک (جوراب، لباس زیر، سایر پوشاک)
 • وسایل چرمی در ابعاد کوچک
 • زرشک
 • برخی لوازم و قطعات الکترونیکی
 • برخی لوازم و قطعات جانبی کامپیوتر، موبایل و تبلت
 • انواع خشکبار
 • ابزار و وسایل کوچک پلاستیکی
 • برخی لوازم کوچک آشپزخانه
 • لیمو امانی
 • لوازم التحریر
 • گُل خشک

اگر بخواهیم این لیست را ادامه دهیم می توان حالا حالاها از این موارد نام برد. در واقع هر چیزی که از نظر حجم و ابعاد و البته اصول بهداشتی، قابلیت بسته بندی در منزل داشته باشد را می توان در خانه به خوبی داخل بسته های مختلف گذاشت و پلمپ کرد.

 

دستگاه های بسته بندی حرفه ای در منزل!

آیا واقعاً می توان برای بسته بندی در منزل و امور مرتبط، از دستگاه های کاملاً حرفه ای نیمه صنعتی و حتی صنعتی نیز استفاده کرد؟ آیا این دستگاه ها این قابلیت را دارند که در محیط منزل نیز بتوان آنها را به کار گرفت و در امر بسته بندی محصولات و کالاهای مختلف از آنها استفاده کرد؟

در واقع برای پاسخ به این سوالات باید ابتدا دانست که هر دستگاه یا ماشین دارای حجم و ابعادی مخصوص به خود است که گاه این ابعاد می تواند آنچنان بزرگ باشد که فقط بایستی در کارخانجاتی با مساحت زیاد از آنها استفاده کرد، در نتیجه باید تصور استفاده از چنین دستگاه هایی را از همین حالا از ذهن بیرون کرد. مسئله دیگر، سر و صدا و مزاحمت های احتمالی کار با دستگاه است که ممکن است حتی اگر دستگاه ابعاد کمی داشته باشد، اما صدای دستگاه دیگران را بیازارد.

مورد مهم دیگر مبلغ و ارزش آن دستگاه است. گاهی شاید احساس نیاز بسیار شدیدی برای داشتن یک دستگاه صنعتی یا نیمه صنعتی جهت بسته بندی در منزل وجود داشته باشد اما خریدن این دستگاه ها با بودجه ما همخوانی نداشته باشند، در نتیجه باید با توجه به توان مالی، دستگاه مناسب برای کار در منزل را انتخاب کرد. پس از توجه به تمامی این شرایط، دقت و توجه به موارد زیر نیز مهم خواهد بود:

 • شاید لزومی به خریداری هیچ دستگاهی برای بسته بندی در منزل نباشد و بتوان با همان ابزار ابتدایی، کار را پیش برد مثلاً در بسته بندی برخی پوشاک، نیازی به هیچ دستگاهی نیست زیرا نایلون ها تماماً آماده بوده و فقط می بایستی پوشاک را داخل آنها قرار داد و چسب آن را کشید.
 • در صورتی که نیاز به خرید دستگاه نیمه صنعتی برای بسته بندی در منزل بود باید از مشورت و همفکری افراد دارای تجربه استفاده کرد زیرا گاهی سرمایه شما برای شروع کار به شدت محدود و اندک است و اگر بدون برنامه و تخصص لازم اقدام به خرید دستگاه نمایید شاید هم سرمایه خود را از دهید و هم انگیزه خود برای ادامه این کار.
 • دستگاهی را خریداری نمایید که چندین کار را با هم انجام دهد، یعنی بسته بندی، چسباندن لیبل یا برچسب، درج تاریخ، حتی توزین دیجیتال! هر دستگاه نیمه صنعتی و جمع و جوری که بتوان از آن برای کار بسته بندی در منزل استفاده کرد و تعداد بیشتری از این ویژگی ها را با هم داشته باشد برای کار شما مناسبتر خواهد بود.

 

فروش و بازاریابی محصولات بسته بندی شده

با توجه به اینکه شغل بسته بندی در منزل یکی از بهترین مشاغل برای بسیاری افراد با توجه به شرایط کاری و زندگی آنهاست این افراد از همان ابتدای تصمیم و آغاز به کار می بایستی نسبت به این موضوع که آیا قرار است خودشان کالا را خریداری و پس از بسته بندی، بازاریابی نموده و بفروشند یا اینکه قرار است بسته بندی را برای افراد و شرکت های دیگر انجام دهند با دقت زیادی تصمیم گیری نمایند.

با توجه به شرایط فعلی بازار، به نظر می رسد اگر بتوان مقدار مشخصی از کالا و محصولات را از افراد دیگر دریافت کرد و فقط هزینه و کارمزد بسته بندی از آنها را دریافت نمود به شدت منطقی تر است از اینکه خود فرد کالا را به صورت عمده خریداری و پس از تقسیم بندی به مقدار کوچکتر و بسته بندی در منزل آنها را به فروش برساند، این شیوه یعنی فروختن توسط خودتان فقط در زمانی عقلانی و درست است که اولاً از فروش خود بسیار مطمئن باشید و دوماً اینکه سابقه زیادی در بازاریابی آن محصول داشته باشید، فقط به این شکل است که می توانید از این شیوه کسب درآمد کنید، وَاِلا بهتر است فقط به صورت قراردادی برای دیگر شرکت ها کار کرده و پورسانت یا دستمزد بسته بندی خود را دریافت کنید.

شغل جذاب و بسیار دوست داشتنی بسته بندی در منزل نه تنها در کشور ما بلکه حتی به صورتی کاملاً حرفه ای تر و سفت و سخت تر در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی نیز امروزه به امری عادی تبدیل شده و عده ای به شدت در پی راه انداختن چنین کسب و کارهایی در محیط زندگی خود هستند. اصولاً مشاغل خانگی و کار در منزل همیشه از پرطرفدارترین و دوست داشتنی ترین مشاغل دنیا بوده که نه به  آنچنان مکان تخصصی و مجزایی برای انجام کار نیاز دارد و نه به سرمایه زیادی، بلکه می توان این مشاغل را با حداقل فضا و سرمایه به نتیجه رساند آن هم در بهترین شکل ممکن، بسته بندی در منزل نیز یکی از همین مشاغل خانگی برتر در جهان است که طرفداران فراوانی دارد.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی