دستگاه شیرینگ پک

توضیحات

توضیحات

دستگاه شیرینگ پک

 

صنعت بسته بندی و استفاده از دهها مدل دستگاه کوچک و بزرگ یکی از جالب ترین و مهم ترین بخش ها و حوزه های صنعتی ست که صدها شرکت کوچک و بزرگ در حال فعالیت در آن هستند. در این صنعت، ابزار و ماشین آلات بسیار متنوع و پیشرفته ای وجود دارد که هر کدام برای رفع نیاز یک یا چندین واحد تولیدی، طراحی و تولید شده اند.  دستگاه شیرینگ پک یکی از دستگاه های فوق العاده کارآمد در صنعت بسته بندی و مورد نیاز بسیاری از کارخانجات است که در بسته بندی محصولات فراوانی کاربرد دارد.

شیرینگ یا شرینک (Shrink) واژه ای انگلیسی به معنای «جمع کردن» یا «منقبض کردن» است که برای این نوع دستگاه ها به کار می رود. کلمه «پک» (pack) نیز که معمولاً در ادامه این کلمه می آید به معنای «بسته» یا «بسته بندی» ست. در نتیجه دستگاه شیرینگ پک به دستگاهی گفته می شود که جمع کننده یا بسته بندی کننده محصولات و کالاهای مختلف است آن هم با روکشی نازک و گاهی نیز بسیار ضخیم و مقاوم از نایلون.

چنین روکشی می تواند کالا را از آسیب های فراوان در امان نگهدارد. این دستگاه ها برای شیرینگ کردن بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می گیرند تا در فرآیند حمل و نقل و… هیچ آسیبی نبینند.

 

محصولات مشابه:

دستگاه بسته بندی

بسته بندی حبوبات

 

دستگاه شرینک پک

واحدهای مختلف تولیدی و کارخانجات متعدد برای تولید و عرضه محصولات خود می بایستی اقدامات گوناگونی برای حفاظت و مراقبت از کالاهای خود انجام دهند که بسته بندی، یکی از مهمترین موارد است. این لایه محافظ می بایستی در چندین مرحله ایجاد شود. یکی به عنوان اولین بسته بندی به صورت مستقیم روی کالا مثلاً حبوبات. سپس دومین لایه بست بندی یعنی «کارتن» که دهها بسته کالا در آن جای می گیرد و نهایتاً بسته بندی نهایی که همان شیرینگ پک بوده و چندین کارتن را به صورت فشرده و بسیار محکم در کنار و بر روی یکدیگر محکم خواهد کرد.

دستگاه شیرینگ پک می تواند این لایه شیرینگ بسیار مقاوم را با توجه به نیاز کارخانه در شکل ها و مقاومت های گوناگون به دور کالا ایجاد نماید. گاهی محصول تولید شده چیزی مانند آب معدنی است که دیگر نیازی به داخل کارتن گذاشتن ندارد و فقط باید چند بطری را کنار هم توسط شیرینگ به صورتی بسیار محکم بسته بندی کرد.

شاید هنوز عده ای دقیقاً متوجه نشده باشند که بسته بندی شیرینگ چیست! لازم به توضیح است حتماً آب معدنی را به صورت باکس دیده اید. دور هر عدد آب معدنی، یک بسته بندی از جنس سلفون کشیده شده که همان هنر دستگاه شیرینگ پک است که آنها را به این شکل بسته بندی کرده تا به راحتی و بدون بی نظمی جابجا شوند. همچنین حتماً برخی ظروف چینی و بشقاب ها یا پیش دستی ها و… را دیده اید که به عنوان مثال هر ۶ عدد بر روی هم قرار گرفته و یک نایلون بسیار مقاوم دور آن پیچیده شده است، این همان «شیرینگ پک» است که نوعی بسته بندی بسیار مقاوم برای حفاظت هر چه بیشتر از کالاست و توسط دستگاه شیرینگ پک ایجاد می گردد.

 

مزایای استفاده از دستگاه شیرینگ پک

برای تولید هر کالا و محصولی هزینه های فراوانی صورت گرفته، در نتیجه کاملاً منطقی است که صاحبان صنایع و کارخانجات مختلف برای حفظ تولیداتی که تا این حد برایش هزینه و وقت صرف کرده اند از راه های مختلف و اصولی استفاده نمایند. از بهترین راه های حفاظت از کالا «بسته بندی صحیح» آن است که با شیوه های مختلف انجام می گردد.

دستگاه شیرینگ پک به عنوان یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های بسته بندی از مدت ها قبل در سراسر جهان در حال استفاده بوده و امتحان خود را به خوبی پس داده است. این دستگاه می تواند با ایجاد یک لایه مقاوم از جنس پلاستیک شفاف یا سلفون به خوبی از محصولات محافظت نماید. استفاده از شیرینگ پک مزایا و فواید بسیار زیادی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • محکم نگهداشتن چندین و چند کالا بر روی هم و در کنار هم بدون ایجاد بی نظمی
 • پس از ایجاد شیرینگ راحتی در حمل و نقل
 • محافظت از نفوذ آب و رطوبت به درون محصول
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار و آسیب رساندن به کالا
 • سرعت در حمل و نقل و جابجایی تعداد زیادی کالا در مدتی محدود

این موارد را می توان از مهمترین مزایا و اهداف شیرینگ پک دانست که توسط ابزاری بسیار مفید و با ارزش به نام دستگاه شیرینگ پک ایجاد می شود. این دستگاه ها دقیقاً حکمِ نیروهای گارد حفاظتی! در تمامی شرایط در سرما و گرما را دارند. چنین دستگاهی می تواند محصولات و کالاهای مختلفی که هزینه فراوانی برای تولید آنها صرف شده است از نابودی توسط عوامل مختلف نجات دهد.

 

چه کالاهایی را می توان توسط دستگاه شیرینگ پک بسته بندی کرد؟

با توجه به اینکه طراحان و سازندگان این دستگاهِ بسیار کارآمد فکر تمامی جوانب و زوایای کار را کرده اند تعداد بسیار فراوان و مدل های گوناگونی از دستگاه شیرینگ تولید و عرضه شده که هر کدام از آنها توانایی و قدرت بسته بندی دهها محصول مختلف با سایز و ابعاد بسیار متنوع را خواهد داشت. اصولاً نوع طراحی و ساخت این دستگاه به گونه ایست که بتواند طیف وسیعی از کالاها را به راحتی بسته بندی نماید.

می توان گفت هم اکنون تقریباً تمامی کالاهای تولید شده در کارخانجات مختلف را می توان با مدل های مختلف دستگاه شیرینگ پک به خوبی بسته بندی و محافظت کرد حتی کالاهایی مانند یخچال! برای هر نوع کالا و محصولی در هر ابعادی، انواعی از دستگاه شیرینـگ پک ساخته شده که می تواند آن لایه محافظ را به دور محصول ایجاد نماید.

در حال حاضر بسیاری از محصولات مانند انواع آب معدنی در سایزهای مختلف، جعبه ها و کارتن های حاوی محصولات مختلف، قطعات خودرو، حتی آجر و انواع سفال، لوازم صوتی و تصویری، انواع کولر، یخچال و تقریباً تمامی محصولات با هر سایز و ابعادی را توسط این دستگاه های قدرتمند، شرینک کرد تا به خوبی محافظت گردند.

 

انواع دستگاه شیرینگ پک

با توجه به نیاز صنایع و کارخانجات مختلف با طیف وسیعی از محصولاتی که هر کدام سایز و ابعاد گوناگونی دارند، انواع بسیار متفاوتی از دستگاه شرینک در ابعاد بسیار مختلف طراحی و ساخته شده اند که هر کدام می توانند نیاز واقعی چندین حوزه از تولید را برطرف نمایند. گاهی نیاز است این دستگاه در ابعادی کوچک و بسیار جمع و جور برای شرینک کردن محصولاتی با ابعاد کوچک مورد استفاده قرار گیرد. گاهی نیز ممکن است نیاز به یک دستگاه شرینک بسیار غول آسا برای محصولاتی عظیم الجثه باشد، تمامی این نیازها توسط سازندگان اینگونه دستگاه ها برآورده شده ست.

و اما انواع مختلف دستگاه شیرینگ پک از این قرار می باشند:

 • دستگاه شیرینـگ پک نیمه اتومات
 • دستگاه شیرینـگ پک نیمه اتومات گازی
 • دستگاه شیرینـگ پک دوخت اِل
 • دستگاه شیرینـگ پک تمام اتوماتیک ردیف کن
 • دستگاه شیرینـگ پک تونلی
 • دستگاه شیرینـگ مینی پک
 • دستگاه شیرینـگ پک کابینی
 • دستگاه شیرینـگ پک سه دوخت

همانگونه که مشاهده می کنید تعداد و انواع دستگاه شرینک آنچنان زیاد و متنوع است که به خوبی، تمامی نیازها را پاسخ خواهد گفت. هر کدام از این دستگاه های Shrink برای بسته بندی و محافظت از محصولات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک

اینجا با یک دستگاه بسیار پیشرفته برای شیرینگ کردن انواع کالا روبرو هستیم، دستگاهی که می تواند بدون حتی وقفه ای کوتاه، ساعتها به شرینک کردن هزاران بسته بپردازد. این دستگاه تمام اتوماتیک، طولی بیش از ۳ متر داشته و به صورت تونلی ست. دستگاه از ابتدا تا انتها دارای تسمه نقاله بوده و جعبه ها پس از قرار گرفتن بر روی آن به سمت محل قرارگیری فیلم یا همان رول سلفون که در دستگاه جاسازی شده حرکت می کند. پس از قرار گرفتن سلفون بر روی کالا، با فشردن اهرم، سلفون برش و پرس می شود.

سپس با حرکت به سمت تونل و دمیدن هوای گرم، سلفون به خوبی جمع شده و به کالا می چسبد. نهایتاً با حرکت کالا روی تسمه نقاله، جعبه از تونل بیرون آمده و برای گذاشتن داخل کارتن آماده می شود، به همین راحتی. دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک از نظر ارتفاع نیز به شدت مناسب و جمع و جور بوده و قدرت کارایی بالایی دارد.

نوع و میزان مصرف برق در آن نیز به صورت ۳ فاز ۳۸۰ ولت است که به خوبی دارای کارکردی مداوم و یکنواخت بدون هیچگونه قطعی و مشکل خواهد بود. دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک مجهز به «ترمو کنترل» و «رله ssr» بوده و از بهترین قطعات ساخته شده است. صفحه نمایش لمسی برای کنترل و به کارگیری دستگاه نیز در آن موجود است و از سیستم PLC نیز بهره می برد.

تمامی این امکانات بروز و مناسب در کنار هم در این دستگاه شرینک نشان دهنده کیفیت، قدرت و سرعت اینگونه دستگاه های اتوماتیک شیرینگ است که برای بسته بندی و محافظت از هزاران نوع کالا مورد استفاده قرار می گیرد. با خرید هر دستگاه شیرینگ پک می توان نیاز شیرینگ بسیاری کالا در مدل ها و طرح های مختلف را بدون هیچ مشکلی برطرف کرد. این دستگاه ها قیمت مناسبی نیز دارند!

 

قیمت دستگاه شیرینگ پک

از آنجایی که نیاز صنایع و کارخانجات بسیار مختلف به دستگاه های شرینک بسیار زیاد و متنوع است، مدل های بسیار مختلفی نیز برای رفع چنین نیازی طراحی شده است، هر مدل ازاین دستگاه ها نیز قدرت و قیمت خود را خواهد داشت. همچنین واحدهای تولیدی با توجه به نیاز و اینکه چه نوع محصولاتی را شیرینگ خواهند کرد این دستگاه ها را خریداری می نمایند.

قیمت دستگاه شیرینگ پک بسته به نوع، مدل، کارایی آن بسیار متنوع و متفاوت خواهد بود. البته همانگونه که می دانیم عوامل متعددی سبب عدم ثبات قیمت دستگاه شرینک گردیده و هر لحظه قیمت ها تغییر خواهد کرد! به همین دلیل قیمت هایی که در این قسمت عنوان می گردد به صورت تقریبی خواهد بود لذا تمامی خریداران می بایستی قبل از تصمیم و اقدام به خرید دستگاه شیرینگ حتماً مجدداً نسبت به استعلام قیمت ها اقدام نمایند.

و اما قیمت دستگاه شیرینگ پک در مدل های مختلف به این شکل می باشد:

 • دستگاه شیرینـگ پک کابینی: بین ۵ تا ۷ میلیون تومان
 • دستگاه شیرینـگ پک دوگانه سوز: بین ۱۶ تا ۲۶ میلیون تومان
 • دستگاه شیرینـگ مینی پک تونلی اتوماتیک: بین ۵ تا ۳۰ میلیون تومان
 • دستگاه شیرینـگ اتوماتیک: بین ۱۰ تا ۱۸ میلیون تومان
 • دستگاه شیرینـگ پک تمام اتوماتیک: بین ۳۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان

همانگونه که مشاهده می نمایید قیمت ها و انواع دستگاه شیرینگ آنچنان متنوع است که بایستی برای خرید، ابتدا به دقت نیازسنجی کرده سپس دقیقاً دستگاه مورد نیاز خود را تهیه نمود تا از هدر رفت سرمایه جلوگیری شود. با انتخاب صحیح و همراه با مشورت این دستگاه ها می توان حتی با تغییر زمینه کاری و تولیدی، باز هم از آنها در حوزه ای دیگر به خوبی بهره برداری کرد.

 

دستگاه شیرینگ مینی پک تمام اتومات

دستگاه های Shrink با توجه به نوع طراحی و زمینه استفاده می توانند حتی به صورت «مینی» اما به شدت سریع و قدرتمند نیز طراحی شوند. این دستگاه ها توانایی بسته بندی و لفاف دهی هزاران بسته در ابعاد مختلف را خواهند داشت. دستگاه شیرینگ مینی پک تمام اتوماتیک می تواند با حجم و ابعاد محدود اما جالب خود نیاز هزاران عددی بسته بندی را به خوبی رفع نماید.

نوع دوخت این دستگاه شیرینگ به صورت «دوخت اتومات دو تکه جدا شونده» است. می توان این دستگاه مینی را در فضایی محدود به راحتی راه اندازی و به کار گرفت. بسته های شرینک شده توسط دستگاه مینی پک اتومات می توانند با توجه به نوع کالا، ماهها بلکه سال ها بدون تغییر و هیچگونه آسیبی در انبار و فروشگاه باقی بمانند که همین امر، یکی از اهداف بسیار مهم دستگاه شیرینگ پک می باشد؛ ماندگاری، حفاظت.

دستگاه مینی شرینگ اتومات با توجه به قیمت بسیار مناسب یعنی ۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومانی خود توانسته در بسیاری از کارخانجات کوچک و بزرگ، جا خشک کرده و نیاز روزانه تمامی واحدهای تولیدی را با سرعت بسیار زیادِ خود به راحتی برطرف نماید. شرینک پک ایجاد شده توسط این دستگاه آنچنان کیفیتی دارد که می توان نسبت به حفظ و ماندگاری کالا توسط آن تا مدت زمان بسیار طولانی امیدوار بود.

 

نایلون بسته بندی شیرینگ

دستگاه شیرینگ پک با تمام امکانات و برتری های تکنولوژیکی اگر یک چیز کم داشته باشد قابل استفاده نیست و آن «نایلون بسته بندی» ست. در واقع یک دستگاه شیرینگ بدون نایلون، یک دستگاه بی فایده و بی مصرف است. این نایلون ها در ابعاد و متراژ بسیار متنوع و همچنین در ضخامت های گوناگون عرضه می شوند. در واقع می توان گفت هر دستگاهی، چندین نایلون مختص به خود خواهد داشت.

نایلون بسته بندی در دستگاه شیرینگ پک می بایستی به شکلی بوده که با مقداری حرارت، ذوب شده، به خوبی به دور کالا چسبیده و آن را محکم در بر گیرد. اما در برخی موارد، این نایلون می بایستی آنچنان ضخیم و محکم باشد که بتواند صدها کیلوگرم فشار و وزن را تحمل نماید خصوصاً در مواردی مانند شیرینگ لوازم خانگی، لوازم صوتی تصویری، یخچال و… .

ابعاد و طول و عرض نایلون شیرینگ نیز بسیار متفاوت است و هر کدام برای استفاده در یک یا چند مدل دستگاه شیرینگ کاربرد دارد. ابعادی با عرض ۴۰ سانتیمتر، ۶۰ سانتیمتر، ۸۰ سانتیمتر، ۲ متر و… . بسته به نوع دستگاه و ابعاد آن و همچنین کالایی که قرار است شیرینگ گردد می بایستی نسبت به استفاده از نایلون شیرینگ اقدام کرد.

 

دستگاه شیرینگ پک کابینی

یکی دیگر از بهترین و جمع و جورترین دستگاه های Shrink نوع «کابینی» آن است که هم به شدت کوچک و جمع و جور بوده و هم از قدرت و سرعت مناسبی برای شیرینگ کردن کالا برخوردار است. این دستگاه که در حال حاضر قیمتی مابین ۵ تا ۷ میلیون تومان دارد به راحتی می تواند با توجه به سرعت دستگاه و همچنین سرعت عمل اپراتور، بیش از صدها بسته را در یک شیفت کاری، شیرینگ نماید.

به کمک این دستگاه می توان هم کالا و محصولات را به صورت تکی سلفون پیچ کرد و هم به صورت تعداد و کنار هم. کارکرد دستگاه نیز بسیار راحت است. مخزنی شفاف و شیشه ای در روبروی شما قرار دارد همراه با یک اهرم یا دستگیره که توسط آن درب دستگاه باز و کالا درون آن، مابین سلفون گذاشته می شود، سپس اپراتور درب دستگاه را پایین آورده و یک فن قوی هوای گرم را به بسته هدایت می کند، به این شکل سلفون آب شده و به کالا می چسبد.

چنین عملکردی به سرعت و درکمتر از ۳ ثانیه انجام خواهد شد که در نوع خود بسیار جالب توجه است. می توان از دستگاه شیرینگ پک کابینی به سبب کوچک و سریع بودن حتی برای بسته بندی غذاهای گرم و سایر مواد غذایی در رستوران ها، آشپزخانه ها، هتل ها و… نیز به خوبی استفاده کرد. در چنین دستگاه شرینکی می توان کالا و محصولاتی با طول و عرض ۸۰ در ۶۰ را نیز به راحتی بسته بندی و سلفون پیچ کرد بدون اینکه هیچ مشکل یا خللی در سرعت یا دقت دستگاه ایجاد گردد، این دستگاه ها قابلیت به کارگیری در بسیاری موارد را به راحتی دارا هستند.

 

آیا شیرینگ همیشه کل محصول را در بر می گیرد؟

با توضیحاتی که تا اینجای کار داده شد شاید عده ای تصور کنند عملیات شیرینگ همیشه به صورتی کلی و بر روی تمامی سطح کالا انجام و آن محصول را از عوامل مخرب، محافظت کرده و همچنین سبب راحتی در حمل و نقل و… خواهد شد. اما همیشه هم قرار نیست شرینک کردن به یک شکل و شیوه انجام گردد و روش های جالب دیگری هم موجود است.

بسیاری از صنایعی که با انواع بطری و یا قوطی های مخروطی و ایستاده روبرو هستند و می بایستی محصولات چندین هزار عددی خود را به صورت روزانه روانه بازار کنند گاهی به سبب برخی مشکلات ممکن است با باز شدن درب یا هوا کشیدن کالای خود روبرو شوند. اینجاست که دستگاه شیرینگ پک وارد شده و به کمک آنها خواهد شتافت.

حتماً گاهی با خرید مربای شیشه ای و یا سس شیشه ای متوجه شده اید که بر روی درب و اطراف آن یک نایلون نازک به صورت محکم و ذوب شده قرار دارد، این همان «شیرینگ درب» است که درب محصولاتی مانند سس شیشه ای، مربای شیشه ای و دیگر محصولاتی که احتمال باز شدن و ریختن محصول وجود دارد را به این شکل محکم و مصون می نماید. پس همیشه هم قرار نیست تمامی سطح کالا توسط دستگاه شیرینگ پک به شکلی محکم بسته بندی نایلونی گردد بلکه گاهی این شیرینگ می تواند فقط بر روی یک قسمت مانند درب کالا باشد.

شاید بتوان دستگاه ها و ابزارهایی مفید مانند دستگاه شیرینگ پک در انواع مختلف را یک ماشین بسیار کارآمد و مفید دانست که نبود آنها می تواند بسیاری گرفتاری ها را که در گذشته گریبانگیر صنعت و تولید بوده مجدداً به آنها باز گرداند اما امروزه استفاده از این دستگاه های قدرتمند و کارآمد توانسته بسیاری از مشکلاتی را که سبب کُندی در کار و حتی ضررهای هنگفت به تولیدکننده می شد را به خوبی برطرف کرده و میزان سود تولیدکننده را تا حد زیادی تضمین نماید. استفاده از دستگاه شیرینگ پک امروزه به یک اصل در تمامی صنایع و کارخانجات تبدیل شده است.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی