دستگاه خشک کن برنج و شلتوک

توضیحات

توضیحات

دستگاه خشک کن برنج و شلتوک

برنج برای تولید ابتدا می بایستی در محیطی کاملاً خیس و پرآب رشد کرده و همراه با آب فراوان، تبدیل به محصولی کامل شود. شلتوک ها که همان برنج پوست دار هستند نیز در زمان درو، دارای مقادیر فراوانی رطوبت و آب می باشند که تمامی این رطوبت می بایستی توسط دستگاه خشک کن برنج و شلتوک گرفته شده و محصول نهایی را به چیزی باکیفیت تبدیل نماید.

ظاهر برخی از انواع دستگاه خشک کن برنج و شلتوک برای خشک کردن این محصولات ممکن است با دستگاه هایی که برای خشک کردن سایر محصولات مانند میوه و خشکبار استفاده می شوند کمی متفاوت باشد اما ساز و کار همان است یعنی شلتوک یا برنج درون دستگاه ریخته شده و سپس با حرارت، آب موجود در آنها کشیده می شود.

 

دستگاه خشک کن برنج و شلتوک دوار

اخیراً دستگاه هایی جهت خشک کردن شلتوک و برنج ابداع شده است که دقیقاً شبیه تانکرهای بزرگ حمل مواد سوختی ست. این مخازن بزرگ متصل به یک موتور جهت چرخیدن و مشعلی قدرتمند جهت ایجاد گرما هستند. گرما ایجاد شده و دستگاه با چرخش و دمیدن هوای گرم، تمام شلتوک ها را خشک می کند. خشک کردن برنج و شلتوک با این دستگاه هم سرعت بیشتری دارد و هم تناژ تولید بالایی خواهد داشت.

 

دستگاه خشک کن برنج و شلتوک ایستاده یا مخزنی

در این مدل دستگاه های خشک کن می توان برنج ها و شلتوکها را در مقادیر فراوان در مخازن و سینی های دستگاه ریخت و داخل دستگاه قرار داد. سپس توسط حرارت ایجاد شده در دستگاه، برنج ها به تدریج و با کیفیت بالایی خشک شوند. البته سال هاست از این نوع دستگاه در اندازه و ابعاد مختلف برای خشک کردن برنج استفاده می شود که کیفیت بالایی نیز دارد. همین کیفیت و راندمان مناسب در تولید، سبب افزایش فروش آن گردیده است.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی