دستگاه بسته بندی مواد غذایی

توضیحات

توضیحات

دستگاه بسته بندی مواد غذایی

 

هر نوع کالایی را می بایستی با بسته بندی و لایه ای مقاوم و استاندارد محافظت کرد. گاهی این محافظت فقط برای عدم آسیب فیزیکی به کالا و محصول است و گاهی علاوه بر محافظت در برابر آسیب های فیزیکی برای عدم فساد و تخریب آن ماده نیز ایجاد می گردد که مورد دوم بیشتر در در زمینه مواد غذایی صدق می کند. بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم ترین مراحل تولید در صنایع غذایی ست.

همیشه هم قرار نیست این بسته بندی در محافظ های نایلونی یا کاغذی صورت گیرد بلکه گاهی این بسته بندی می تواند در قوطی های ایستاده و حجمی صورت گرفته که آن هم نوعی بسته بندی مواد غذایی محسوب می شود. این کار و فعالیت بسیار مهم ، در دنیای امروز نیاز به ابزار پرسرعت و دقیق خود داشته تا بتوان نیاز جامعه را به درستی و با سرعت مناسب پاسخ داد.

در کنار استفاده از دستگاه های مدرن و پرسرعت برای بسته بندی مواد غذایی در کارخانجات مختلف می توان اینگونه فعالیت ها را حتی در محیطی کوچک مانند منزل گاهی به صورتی کاملاً حرفه ای انجام داد. به عنوان کار در منزل یا مشاغل خانگی نیز در بسیاری زمینه ها می توان اقدام به بسته بندی مواد گوناگون غذایی نمود تا جایی که از نظر کیفیت هیچ چیزی از نمونه های کارخانه ای کم نداشته باشد.

 

انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی

چنانچه کمی به اطراف خود و مواد خوراکی مختلفی که به صورت ۲۴ ساعته از آنها استفاده می کنیم توجه نماییم به خوبی مشخص است که بسیاری از این محصولات را در محیطی کاملاً استاندارد و مطابق با قوانین مدون، ابتدا تولید و نهایتاً بسته بندی کرده اند. برخی دیگر از محصولات نیز با کمی دقت مشخص است که در محیطی کوچک و کارگاهی، بسته بندی شده اند. بسته بندی مواد غذایی می تواند با روش ها و در اَشکال گوناگون انجام گردد.

می توان این بسته بندی و ایجاد انواع لایه محافظ در اطراف مواد غذایی را در محیط صنعتیِ کارخانجات و واحدهای تولیدی شناسنامه دار انجام داد، آن هم در تعداد و تیراژ بسیار زیاد، همچنین می توان اینگونه تولیدات را با سرعتی محدودتر در محیط منزل نیز در مواردی با رعایت اصول بهداشتی به خوبی به سرانجام رساند. بسته بندی کارخانه ای و بسته بندی در منزل می تواند در کنار هم و برای تکمیل نیاز بسیار فراوان بخش های مختلفی از بازار انجام شود. هر نوع بسته بندی مواد غذایی می تواند نهایتاً نیازهای روزانه طیف مشخصی را برطرف نماید.

اما نکته ای که در این بین باید به آن توجه کرد اینکه این بسته بندی چه در کارخانه باشد و چه در منزل نیاز به ابزارهایی دارد که می بایستی توسط آنها اقدام به بسته بندی انواع مختلفی از مواد غذایی کرد.

 

دستگاه های بسته بندی مواد غذایی

همیشه بهترین راه برای موفق شدن و راحت تر طی کردن مسیر موفقیت، استفاده از ابزار پیشرفته و بروز برای انجام هر کاری ست. اینگونه است که می توان تا حد زیادی و با رعایت چندین اصل مهم، نسبت به موفقیت کاری خود امیدوار بود، این قانونی فراگیر در تمامی زمینه هاست. در مورد تولیدات غذایی و موضوع مهم بسته بندی مواد غذایی نیز دقیقاً موضوع به همین شکل است و نمی توان بدون کمک گرفتن از دستگاه های پیشرفته و پرسرعت، در بازار پر رغیب این روزها دوام آورد.

برای رفع نیاز این حوزه، دستگاه های بسیار سریع و پیشرفته ای جهت بسته بندی تمامی محصولات غذایی طراحی و تولید شده اند که به راحتی می توان با توجه به نیاز خود، هر تعداد از آنها را با در نظر گرفتن قدرت مالی و اهداف کاری، خریداری نمود. برخی از مهمترین دستگاه های بسته بندی مواد غذایی به قرار زیر می باشند:

 • دستگاه بسته بندی ریلی
 • دستگاه بسته بندی ۱۰ توزین
 • دستگاه بسته بندی تمام اتوماتیک کابینی
 • دستگاه بسته بندی شش توزین

می توان دستگاه ها و موارد بسیار متعددی را در این زمینه نام برد که برای بسته بندی مواد غذایی در زمینه های گوناگون، به خوبی مورد استفاده قرار گرفته و می توان توسط آنها محصولاتی بسیار گسترده مانند انواع چیپس، قند و شکر، حبوبات، خشکبار، انواع دارو، مواد شیمیایی و… را در بالاترین سطح کیفی و با سرعت بسیار زیاد بسته بندی کرد.

این دستگاه ها می توانند در تیراژ و تناژ بسیار بالا، هر روزه و به صورت مداوم نسبت به بسته بندی مواد غذایی مختلف اقدام نمایند، تولیدات نیز د رحدی ست که به خوبی کفاف هزینه ها را خواهد داد. اما برخی مدل های همین دستگاه ها هم می توانند به خوبی در محیط محدود منزل مورد استفاده قرار گیرند.

این دستگاه های کوچک و جمع و جور خانگی که مختص بسته بندی مواد غذایی بسیار گوناگونی ست، هم می تواند از مدل های نیمه صنعتی بوده و هم از مدل های کاملاً ابتدایی و دستی. دستگاه بسته بندی نیمه صنعتی دوخت ریلی مینی یکی از همین دستگاه هاست که حجم و ابعاد بسیار محدودی داشته اما دارای سرعت و دقت بسیار بالایی ست تا جایی که می توان توسط آن در منزل به صورت روزانه چند صد بسته مواد غذایی در انواع گوناگون را بسته بندی و آماده کرد.

 

ابزار و دستگاه های بسته بندی مواد غذایی بسیار متنوع و مختلف هستند تا جایی که امروزه کسی نمی تواند مدعی باشد برای بسته بندی یک یا چند نوع از محصولات غذایی، هنوز هیچ دستگاهی روانه بازار نشده است، این بازار بسیار متنوع و کامل است. دستگاه ها بسیار متنوع و پاسخگوی تمامی نیاز ها هستند، چه نیاز حرفه ای و صنعتی و چه نیاز محدود و خانگی.

 

بسته بندی مواد غذایی و کسب درآمد

برای کسب درآمد و گذراندن امورات زندگی می توان گزینه های مختلفی را انتخاب و مشغول به کار شد. عده ای اصرار به شاغل شدن در شرکت های مختلف برای درآمدزایی دارند، عده ای دیگر علاقه زیادی به مشاغل آزاد بازاری داشته و عده ای دیگر، امور و کارهای اداری را می پسندند. اما افرادی نیز هستند که علاقه بسیار زیادی به کارهای تولیدی داشته و تمام انرژی خود را صرف رسیدن به چنین هدفی می کنند.

واقعیت این است که اگر این افراد با برنامه ریزی و تعیین اهداف واقعی با توجه به شرایط فعلی بازار قدم بردارند می توانند در همین شرایط نابسامان هم موفقیت های خوبی به دست آورند فقط کافی ست با دقت و با برنامه حرکت خود را آغاز نمایند. همچنین برای ایجاد چنین مشاغلی و بسته بندی مواد غذایی می بایستی از ابزار و ادوات مناسب این حرفه استفاده نمود. چنانچه بسته بندی مواد غذایی در واحد صنعتی انجام گردد قاعدتاً هزینه راه اندازی اولیه بیشتر و درآمد نهایی نیز بیشتر خواهد بود. فعالیت در چنین مکان هایی نیز مستلزم شَمِ مدیریتی بالا و قدرت کنترل امور است تا بتوان درآمد مناسبی از آن به دست آورد.

و اما می توان برای کسب درآمد از بسته بندی، این کار را در منزل نیز انجام داد که با تهیه و خرید وسایل لازم که بسیار محدودتر و کم خرج تر از واحدهای تولیدی بزرگ است می توان درآمد مناسبی نیز از بسته بندی مواد غذایی در منزل داشت. بسته بندی قند، بسته بندی گُل خشک، بسته بندی حبوبات و صدها محصول دیگر که می توان به راحتی و با کمی زحمت آنها را در منزل انجام داد و درآمد مناسبی کسب کرد.

 

خصوصیات یک بسته بندی مواد غذایی استاندارد

مواد غذایی با توجه به خصوصیات ذاتی خود و اینکه جهت تغذیه انسان ها به کار می روند می بایستی نسبت به محافظت از آنها و دوری از عوامل آلوده کننده دقت کرد، چنین محافظتی می تواند توسط بسته بندی مناسب و درجه یک ایجاد گردد. اما همین بسته بندی و جنس بسته و اینکه چه نوع موادی در تولید آن به کار رفته نیز به شدت دارای اهمیت است.

یک بسته بندی مواد غذایی می بایستی از مواد اولیه، کاملاً بهداشتی و دقیقاً مطابق با استانداردها ساخته شده تا بهترین لایه محافظ را تشکیل دهد. همچنین این بسته بندی ها می بایستی ویژگی هایی مهم داشته باشند تا بتوان آنها را به عنوان یک جنس مرغوب در بسته بندی مواد غذایی به کار برد.

یک بسته بندی می بایستی از موادی تشکیل شود که خصوصیات زیر را دارا باشد:

 • فاقد مواد سمی باشد
 • به خوبی مانع نفوذ رطوبت از بیرون و کنترل رطوبت درون بسته بندی شود
 • قیمت مناسبی داشته باشد
 • حتماً از مواد اولیه تولید شود
 • قابلیت کنترل گازهای مختلف درونی و بیرونی را داشته باشد
 • در مقابل انواع ضربه، مقاومت نشان دهد
 • تغییرات متعدد دمایی را به خوبی تحمل نماید
 • از نظر ظاهری، زیبا و دارای جذابیت برای خریدار باشد

می توان گفت این عوامل از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی هایی ست که یک بسته بندی مواد غذایی بایستی تمامی آنها را دارا بوده تا بتوان از آن به عنوان یک بسته بندی استاندارد و اصولی نام برد و استفاده کرد.

 

دستگاه های جانبی بسته بندی مواد غذایی

برای بسته بندی انواع کالا یا محصولات خوراکی می بایستی از دستگاه های مختلف و متنوعی استفاده کرد. در کنار دستگاه های اصلی ِ بسته بندی، معمولاً دستگاه های دیگری هم هستند که یا قبل از رسیدن محصول به دستگاه اصلی آنها را آماده می کنند یا بعد از بسته بندی آنها را دچار تغییرات گوناگون خواهند کرد، یکی از این دستگاه ها «دستگاه پولیش» است.

دستگاه پولیش به دستگاهی گفته می شود که عموماً در بسته بندی حبوبات کاربرد داشته و پس از پاک کردن این محصولات از انواع ناخالصی ها، با تمیز کردن سطح حبوبات از خاک و گرد و غبار، آنها را براق می کنند. این کار در جذابیت محصول برای خرید مشتری بسیار موثر بوده و همچنین از نظر رعایت بهداشت نیز به شدت مهم و لازم الاجراست. در واقع با استفاده از دستگاه پولیش می توان بسته بندی حبوبات مختلف را با درجه کیفی بسیار بالایی و در بهترین شکل ممکن انجام داد.

 

چرا بسته بندی مواد غذایی؟

در بسته بندی انواع مواد غذایی اهداف بسیار گسترده ای نهفته است که هر کدام اهمیت خاص خود را دارد. امروزه دیگر نمی توان بسیاری از مواد غذایی را بدون پکیج و بسته بندی به بازار عرضه کرد زیرا طبع و سلیقه مشتری نسبت به سالها قبل به شدت تغییر کرده و همچنین بسیاری از محصولاتی که امروزه به صورت ماشینی و کارخانه ای تولید می شوند حتماً می بایستی بسته بندی کرد تا قابلیت نگهداری و رساندن به دست مشتری ها را داشته باشند یکی از این محصولات «سالاد الویه» است. به نظر شما می توان این محصول را پس از تولید در کارخانه بدون بسته بندی کردن به بازار عرضه کرد؟!

همانگونه که همه می دانیم در بسته بندی مواد غذایی گوناگون مزیت های فراوانی وجود دارد. می توان برخی از مهمترین مزیت های اینکار را به این شکل عنوان کرد:

 • نگهداری آسان در زمان انبار کردن
 • حمل و نقل آسان برای رساندن به دست مشتری
 • محافظت در مقابل انواع میکروب و عوامل آلوده کننده زنده
 • دوری از انواع گرد و خاک و همچنین غبار صنعتی
 • رسمی تر شدن محصول
 • درج برند تولیدکننده و مشخصات محصول

این چند دلیل را می توان به عنوان مهمترین اهداف بسته بندی مواد غذایی در نظر گرفت. البته اهداف دیگری نیز در بسته بندی مفروض است که شاید اهمیت کمتری نسبت به این موارد داشته باشند.

می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که بسته بندی مواد غذایی امری بسیار مهم و در بسیاری موارد «حیاتی» ست زیرا هم به مراقبت دائمی از این مواد تا رسیدن به دست مشتری و مصرف شدن آن می پردازد و هم به نوعی با درج علامات و مشخصات محصول بر روی آن، خود را به مشتری معرفی می نماید. چنین ویژگیهایی سبب افزایش اهمیت موضوع مهم «بسته بندی» خواهد شد. می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که، تمامی مراحل تهیه و تولید مواد غذایی یک طرف، بسته بندی صحیح و اصولی مواد غذایی هم طرف دیگر.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی