دستگاه بسته بندی سبزی

توضیحات

توضیحات

دستگاه بسته بندی سبزی

 

این روزها شما کسی را سراغ دارید که هنوز هم با این حجم از مشغله کاری و زندگی، حوصله سبزی پاک کردن داشته باشد؟ به سبب شاغل شدن بسیاری بانوان در خارج از منزل، امروزه نمی توان زن و یا دختران را به چنین کاری مجاب کرد! البته نه همه بلکه بیشتر آنها. اما خانمهای خانه داری هستند که هنوز هم با همتی ستودنی، خود دست به این کار می زنند. اما تمامی این مسائل سبب شده که سبزی های بسته بندی شده امروزه جای خود را بیشتر باز کند، آن هم در بین تمامی بانوان، در نتیجه بسته بندی سبزی به شدت رونق گرفته است.

امروزه می توان سبزی ها را هم به شکل خرد شده و هم به شکل کامل، اما تمیز و بسته بندی خریداری کرد. صنعت پای خود را به دنیای سبزیجات و بسته بندی سبزی باز کرده و چند وقتی ست بهترین و زیباترین بسته بندی ها از انواع سبزی و صیفی جات به وفور در بازارهای جهانی عرضه می شود. این محصولات، نیاز روزانه میلیون ها نفر در جهان را برطرف کرده و از نظر بهداشتی هم هیچ مشکلی ندارند.

 

انواع دستگاه بسته بندی سبزی

و اما این بسته بندی می تواند در مراکز مختلفی انجام شود، هم در منزل و هم در کارخانجات بسیار پیشرفته صنعتی. با توجه به رخنه صنعت و تکنولوژی در هر چیزی، امروزه حتی می توان «کلم پیچ» یا «گل کلم» را نیز به صورت کامل در بسته بندی هایی بسیار جالب و به شدت مشتری پسند عرضه کرد، این کار در کارخانجاتی بسیار پیشرفته همراه با دستگاه هایی کاملاً مدرن انجام می شود. همین دستگاه ها با کمی تغییرات، بسته بندی سبزی را در بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

بسته بندی سبزی در منزل: یکی از فعالیت های درآمدزا که مدت هاست در بسیاری از منازل به خوبی انجام می گردد پاک کردن، ضدعفونی کردن و بسته بندی سبزی چه به صورت خرد شده و چه به صورت کامل می باشد. تمامی این مراحل در شرایطی بهداشتی می بایستی انجام شود تا نتیجه کار، بهداشتی و قابل اعتماد باشد که البته در بیشتر موارد نیز چنین است.

بسته بندی سبزی در کارخانجات: دستگاه هایی وارد بازار شده که حجم و ابعاد مناسبی دارند، این دستگاه ها با به کارگیری در صنایع و کارخانجات متعدد، اقدام به پاک کردن، شستشو، ضدعفونی و نهایتاً بسته بندی سبزی در جعبه ها یا سلفون هایی بسیار زیبا و جالب می کنند. امروزه در بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای می توان انواع مختلفی از این سبزی های بسته بندی شده را در انواع مختلف مشاهده و خریداری کرد. این، نتیجه کارِ بسته بندی انواع سبزیجات توسط دستگاه در کارخانه است.

 

مراحل مختلف بسته بندی سبزی

برای اینکه بتوان یک محصول مشتری پسند و ایده آل مطابق با تمامی نکات بهداشتی ارائه کرد می بایستی مراحل مختلفی را به ترتیب انجام و نهایتاً سبزی ها را بسته بندی کرد. حال این بسته بندی در منزل انجام شود یا در مکانی رسمی مانند کارخانه، هیچ فرقی نمی کند، روال کار یکسان است فقط حجم کار متفاوت خواهد بود. برای این بسته بندی، انجام این مراحل ضروری ست:

  • تهیه سبزیجات سالم: همیشه اولین قدم در هر کاری مهم است. در مورد بسته بندی سبزیجات نیز می توان گفت مهمترین و اولین قدم، تهیه انواع سبزی سالم و باکیفیت، عاری از هر گونه آلودگی است. در منزل این کار با حجم کمتر و در کارخانه با حجم بسیار بیشتری طبق قراردادهای طولانی مدت با تولیدکنندگان سبزی انجام می شود.
  • پاک کردن صحیح: می بایستی سبزی های خریداری شده را به خوبی و به شکل مشتری پسند تمیز کرد تا مشتری رغبت به خرید داشته باشد. پاک شدن سبزی ها به شکلی حرفه ای، می بایستی در ظاهر محصول پیدا باشد. در کارخانه این کار توسط دستگاه و در منزل توسط دست انجام می شود.
  • ضدعفونی کردن سبزی ها: پس از پاک کردن حتماً می بایستی با محلول های ضدعفونی کننده تمامی سبزیجات را به خوبی از انواع میکروب و آلودگی احتمالی، پاک کرد.
  • بسته بندی سبزی: و نهایتاً آخرین مرحله، بسته بندی کردن سبزیجات است که در منزل به آرامی و در کارخانه با سرعتی باورنکردنی توسط دستگاه های مختلف انجام می گردد.

 

دستگاه های مورد نیاز در بسته بندی سبزی

شاید اگر چند دهه قبل می گفتیم می توان حتی سبزی ها را با دستگاه، هم برداشت کرد، هم شست و پاک کرد و هم بسته بندی کرد برای عده ای قابل باور نبود! اما پیشرفت علم و تکنولوژی کاری کرده که تمامی غیرممکن ها، ممکن شده است. امروزه می توان با استفاده از دستگاه های مختلف تمامی این مراحل را به راحتی انجام داد.

برای بسته بندی سبزی و حتی میوه و صیفی جات می توان از دستگاههای مختلفی استفاده کرد که البته برخی از آنها، قیمت های قابل توجهی نیز دارند. به عنوان مثال پس از برداشت سبزی ها توسط ماشین و انتقال به کارخانه، تمامی سبزی ها را به «دستگاه پاک کننده سبزی» انتقال می دهند. این دستگاه وظیفه جدا کردن برگ ها از ساقه را به عهده دارد (چنین دستگاهی معمولاً در پاک کردن گیاهان دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرد). سپس سبزی های پاک شده به سمت دستگاه دیگری منتقل شده که همان «دستگاه یا خط شستشو و بسته بندی سبزیجات» است.

این دستگاه ها که با توجه به ظرفیت و توان تولید، در حال حاضر قیمتی در حدود ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان! دارند می توانند به صورت مرحله ای، ابتدا سبزیجات فراوان را شستشو، سپس آبکشی و خشک و نهایتاً به زیباترین شکل ممکن بسته بندی نمایند. بسته بندی سبزی توسط این دستگاه ها با توجه به مدرن بودن آنها، با سرعت و دقت بسیار فراوانی انجام می شود.

 

فروش سبزی بسته بندی

تمامی زحمات و مرارت های پرورش، نگهداری، برداشت و نهایتاً بسته بندی سبزی برای این انجام می شود که بتوان محصولی بسیار ایده آل، بهداشتی و مرغوب به دست مشتری رساند. هر کدام از این مراحل، اهمیت بسیار زیادی داشته و اِخلال در هر کدام، کل فرآیند را دچار مشکل خواهد کرد. مرحله فروش سبزیجات بسته بندی شده نیز یکی از مهمترین مراحل این فرآیند طولانی ست.

امروزه با توجه به گسترده شدن بازار و تغییرات بسیار بنیادین در نوع فروش کالا و درآمدزایی، می توان از شیوه های گوناگونی برای فروش سبزیجات بسته بندی شده استفاده کرد:

  • عرضه به صورت اینترنتی و فروش از طریق سایت ها یا صفحات مجازی
  • عرضه در فروشگاه های زنجیره ای که مردم به شدت نسبت به آن رغبت دارند
  • توزیع در سوپرمارکت های کوچک و بزرگ نیز یکی دیگر از بهترین شیوه های فروش بسته بندی سبزی ست.
  • بسته بندی سبزی در منزل و فروش به دوستان و اقوام نیز راهی مناسب است که سالهاست با قوت زیاد انجام می شود.

اصولاً بسته بندی سبزی و فروش آن، یکی از جذاب ترین و پرسودترین مشاغل است که می توان با خرید و استفاده از دستگاه های مرتبط، بهترین و بیشترین بهره مالی را برد.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی