دستگاه بسته بندی زعفران

توضیحات

توضیحات

دستگاه بسته بندی زعفران

 

زعفران جزء یکی از گران ترین و با ارزش ترین محصولات ایرانی ست که شهرت جهانی دارد. می توان ردپای این کالای ایرنی مرغوب را در سراسر جهان به راحتی مشاهده کرد. برای اینکه بتوان زعفران را در بهترین شکل ممکن به دست مشتری رساند می بایستی از بهترین بسته بندی ها برای ارائه استفاده گردد. بسته بندی زعفران امروزه یکی از مهمترین عوامل بازاریابی مناسب و فروش بالاست.

برای اینکه بتوان بسته بندی زعفران را به بهترین شکل ممکن انجام داد می بایستی از دستگاه های جدید و پیشرفته استفاده کرد تا بتوان در دنیا حرفی برای گفتن داشت. متاسفانه به علت ضعف در همین موضوع، برخی کشورها مانند اسپانیا با خرید عمده زعفران ایرانی و بسته بندی در کشور خود، زعفران مرغوب کشورمان را به نام خود به سراسر جهان صادر می کنند. برای به دست آوردن بازارهای داخلی و خارجی به معنای واقعی، یکی از مهمترین عوامل، استفاده از یک بسته بندی ایده آل و مشتری پسند است. بد نیست برای رسیدن به چنین هدفی، باید با انواع بسته بندی، دستگاه های مختلف و سایر موارد مربوط به بستـه بندی زعفران بیشتر آشنا شد سپس تصمیم نهایی را اتخاذ کرد.

 

انواع دستگاه بسته بندی زعفران

می توان این محصولات قرمز رنگ با ارزش را به چند شکل بسته بندی و برای فروش عرضه کرد:

  • بسته بندی توسط دست
  • بسته بندی توسط ماشین

بسته بندی زعفران  توسط دست

از آنجایی که بسته بندی با ابزار ساده و به کمک دست، شاید نتواند خیلی هم نظر مشتری را جلب نماید در نتیجه نمی توان به موفقیت های بسیار زیاد آن امیدوار بود اما به هر حال راه حلی نسبتاً مناسب برای حفاظت فوری از زعفران تولید شده و ارائه به بازار برای کسب در آمد است. برای اینکار معمولاً زعفران ها را توسط ترازوی دیجیتال وزن کشی و سپس به بسته بندی های از پیش تعیین شده ریخته و درب آن را محکم می کنند.

برای دوخت درب بسته بندی زعفران نیز می توان از «دستگاه خانگی دوخت» که بسیار کوچک است استفاده کرد. البته امروزه بسیاری از بسته های از پیش تولید شده توسط کارخانجات تولید انواع بسته بندی، برای پر شدن توسط کارگاه ها و واحدهای تولیدی زعفران خریداری شده، سپس درون آنها از زعفران پر خواهد شد. این بسته ها نسبت به بسته بندی های ساده زعفران، شکل و ظاهری مناسب تر و مشتری پسند تر خواهند داشت.

بسته بندی زعفران توسط ماشین

در بستـه بندی زعفران با ماشین می توان هم از دستگاه های بسیار پرسرعت و پیشرفته با تیراژ بسیار بالا استفاده کرد و هم می توان از دستگاه هایی کوچک و جمع و جور که البته سرعت بسته بندی بالایی دارند نیز استفاده کرد. این مورد یکی از بهترین شیوه های بسته بندی ست زیرا کشش بازارهای مختلف، نیازمند استفاده از دستگاه های پیشرفته برای بسته بندی سریع زعفران در انواع مختلف است.

 

دستگاه های بسته بندی زعفران

می توان تعداد زیادی دستگاه برای بستـه بندی زعفران نام برد که هر کدام قدرت، سرعت و امکانات خود برای بسته بندی این محصول خوشمزه و با ارزش را دارند. هر کدام از این دستگاه ها با توجه به امکانات و کیفیت، قیمت مختص به خود را هم خواهند داشت.

انواع دستگاه بستـه بندی زعفران به شرح زیر می باشد:

  • دستگاه بسته بندی زعفران دستی: این دستگاه کوچک بوده و پس از وزن کردن زعفران ها و ریختن آنها داخل نایلون یا سلفون، دهانه بسته را زیر دستگاه گذاشته تا با فشار و حرارت به هم دوخت یا پرس شود.
  • دستگاه بسته بندی زعفران ریلی: می توان گفت دستگاه بسته بندی ریلی یکی از کارآمدترین، جمع و جورترین و جالب ترین دستگاه های بسته بندی برای زعفران است که حجم بسیار کمی هم دارد. بسته های زعفران را از یک طرف زیر ریلهای در حال چرخش دستگاه قرار داده، سپس دستگاه درب بسته ها را با حرکت زیر چرخها، هم پرس کرده و هم به زیبایی «تاریخ زنی و قیمت زنی» خواهد کرد.
  • دستگاه بسته بندی زعفران بلیستر: در این دستگاه می بایستی ابتدا زعفران ها توسط ترازوی دیجیتال به دقت وزن و داخل بسته بندی مقوایی ریخته شوند، سپس دستگاه بلیستر، یک روکش از جنس طلق را که لبه های آن به شکل بسته بندی مقوایی بوده و کمی برگشته است به دور مقوا محکم آب کرده و می چسباند.
  • دستگاه بسته بندی زعفران اسکین پک: پس از اینکه زعفران ها در اوزان مختلف و در ظرف های مقوایی کوچک و بزرگ قرار گرفتند، اپراتور این ظرف ها را به دستگاه اسکین پک منتقل و این دستگاه، طلق هایی را که شبیه به همین مقواها هستند روی تمامی قسمت های آن با حرارت به خوبی می چسباند تا تمامی سطح بسته را محکم حفظ نماید.
  • دستگاه بسته بندی زعفران شیرینگ پک: از دستگاه شیرینگ پک برای بسته بندی زعفران به شیوه ای متفاوت استفاده می شود. اینجا می بایستی ابتدا زعفران ها در قوطی هایی از جنس های مختلف ریخته شده تا دستگاه بتواند با چسباندن یک روکش یا لایه پلاستیکی در تمامی جوانب آن، یک بسته بندی محکم و شیک را بسازد.
  • دستگاه بسته بندی زعفران وکیوم: در دستگاه وکیوم زعفران می بایستی حتماً از قوطی های فلزی استفاده شود تا یک محصول ایده آل تولید گردد. این دستگاه با وکیوم کردن تمامی این قوطی ها، کل زعفران را از تخریب توسط عوامل گوناگون و همچنین در جابجایی های طولانی مدت، به خوبی حفاظت خواهد کرد.

در حال حاضر، این ۶ دستگاه و همین ۶ شیوه، بیشترین و بهترین راه های بسته بندی کردن زعفران هستند که هر کدام در جایگاه خود، مزایای فراوانی را خواهد داشت.

 

بسته بندی زعفران در منزل

شاید تصور کنیم در دنیای امروز تمامی امور مربوط به همین گیاه با ارزش فقط در کارخانجات بزرگ انجام می شود اما در واقعیت به این شکل نیست. هم اکنون بسیاری از کشاورزان و تولیدکنندگان زعفران، پس از برداشت،تبدیل و خشک کردن این ماده با ارزش، آن را یا در منازل و یا در کارگاه های بسیار کوچک محلی خود توسط چندین کارگر و به کمک دستگاه هایی کوچک اما پرسرعت به خوبی بسته بندی می کنند.

دستگاه ریلی مجهز به تاریخ زن، یکی از همین دستگاه هاست. همچنین استفاده از قوطی ها و ظروف پلاستیکی شفاف که از قبل سفارش داده شده اند نیز در بسته بندی زعفران به شدت مورد استفاده قرار می گیرند. زعفران ها به کمک ترازو وزن شده سپس توسط دست داخل همین قوطی ها ریخته و درب آن را محکم می کنند.

چنین شیوه هایی، یعنی استفاده از نیروی دست به صورت مستقیم و یا استفاده از بهترین دستگاه های بسته بندی زعفران در حال حاضر به صورت مکمل در حال پاسخگویی به نیاز بازار هستند، اما آن چیزی که واضح است اینکه برای موفقیت در بازار های داخلی و خارجی می بایستی حتماً بسته بندی یک محصول بسیار با ارزش و گرانقیمت مانند زعفران را با انواع دستگاه انجام داد تا هم کیفیت و ماندگاری محصول تضمین گردد و هم فروش آن. با چنین روشی می توان به موفقیت در زمینه « بسته بندی زعفران» امیدوار بود.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی