دستگاه بسته بندی ادویه 

توضیحات

توضیحات

دستگاه بسته بندی ادویه  _  بسته بندی ادویه جات

ادویه جات از مهمترین طعم دهنده هایی هستند که هم ارزش غذایی بالایی دارند و هم از لحاظ تغییر طعم و مزه انواع تغذیه می توانند به شدت مهم و تعیین کننده باشند. هر کدام از ادویه ها عطر و طعم مخصوص به خود را دارد در نتیجه می بایسنی پس از تولید آنها را در بسته بندی های مطمئن به دست مشتری رساند تا عطر و طعم خود را از دست ندهند، بسته بندی ادویه جات می تواند در انجام این وظیفه، به خوبی عمل نماید.

یک بسته بندی صحیح و استاندارد می تواند از هر ماده غذایی در برابر عوامل مخرب متعدد محافظت کرده و آن را سالم به دست مشتری برساند. از بین صدها نوع ادویه داخلی و خارجی می توان گفت هیچکدام از آنها را نمی توان یافت که نیاز به یک بسته بندی مناسب نداشته باشند و در واقع بسته بندی ادویه یکی از اصلی ترین کارهایی ست که برای حفظ ادویه جات باید حتماً انجام داد.

 

بسته بندی ادویه جات به چند شکل

ادویه جات متنوع را جهت حافظت و جلوگیری از نابودی عطر و طعم و حتی خاصیت آنها می بایستی حتماً بسته بندی کرد. می توان این بسته بندی را به چند شکل انجام داد:

  • بسته بندی ادویه جات با دست: در این شیوه از بسته بندی ادویه جات آنها را می توان پس از وزن کردن و ریختن درون سلفون می توان هم توسط دوخت پلاست ساده یا منگنه بسته بندی کرد و هم می توان از دستگاه های کوچک مانند «دستگاه دوخت خانگی» برای پرس کردن درب نایلون استفاده کرد.
  • بسته بندی ادویه جات توسط ماشین: در این شیوه می توان بسته بندی ادویه را به کمک ماشین های صنعتی و نیمه صنعتی، با سرعت بسیار زیاد انجام داد. این شیوه هم عقلانی تر و هم سریعتر است زیرا حجم بسیار زیادی از ادویه جات را می توان در زمانی کم، به راحتی و به زیبایی بسته بندی و آمادۀ عرضه به بازار کرد.

 

دستگاه های بسته بندی ادویه به صورت دستی

برای بسته بندی ادویه جات متنوع توسط دست و حتی در منزل می توان از دو دستگاه بسیار پرکاربرد استفاده کرد:

۱- دستگاه دوخت افقی ریلی تاریخ زن: دستگاهی نیمه صنعتی، به شدت پرکاربرد(بسته بندی حبوبات، بسته بندی قند، بسته بندی خشکبار و…) و جمع و جور می باشد که می توان آن را در منزل نیز استفاده کرد. پس از ریختن ادویه جات درون نایلون یا سلفون، دهانه آن را از یکطرف دستگاه زیر چرخهای در حال گردش گذاشته تا دستگاه دهانه را هم پرس و هم تاریخ زنی نماید، به این شکل بسته بندی ادویه به راحتی انجام خواهد شد.

۲- دستگاه دوخت خانگی: دستگاهی به شدت ساده با کاربردی آسان است که از یک المنت و یک پیچ تنظیم و یک اهرم تشکیل شده است. بسته بندی ادویه جات را زیر اهرم گذاشته و با پایین آوردن اهرم، دهانه سلفون ها داغ و به هم می چسبند. به این شکل، بسته بندی ادویه ها انجام خواهد شد.

 

دستگاه های بسته بندی ادویه جات به شکل صنعتی

برای بسته بندی ادویه در شکل صنعتی می بایستی از دستگاه های پیشرفته و پرسرعت استفاده کرد تا کار اقتصادیِ به صرفه ای باشد. به جهت پودری بودن ادویه جات مختلف بهترین راه برای بسته بندی صحیح آنها این است که مواد را یا داخل « قوطی» یا «سلفون» بسته بندی نماییم. البته می توان راهکارهای دیگری را نیز به کار برد اما این دو شیوه بهترین روش برای بسته بندی ادویه جات می باشند.

در حال حاضر می توان دو دستگاه را به عنوان مهمترین دستگاه های بسته بندی ادویه جات نام برد:

۱- دستگاه بسته بندی ساشه

۲- دستگاه بسته بندی اتومات سلفون

 

معمولاً دستگاهی که برای بسته بندی مواد پودری از آن استفاده می شود دستگاه های «اوگر حلزونی» هستند. این دستگاه ها به سبب نوع کارکرد و شیوه طراحی، در حال حاضر بهترین دستگاه ها برای بسته بندی ادویه می باشند. همچنین می توان ادویه جات مختلف را هم در وزن های مختلف بسته بندی و عرضه کرد و هم در بسته های کوچک و به قولی «تک نفره»!.

  • دستگاه بسته بندی ادویه ساشه: این دستگاه با توجه به نوع طراحی خود می تواند انواع مختلفی از مواد مانند ادویه جات، قهوه و… را در بسته بندی های کوچک یا یکنفره به خوبی بسته بندی و پرس نماید. چنین بسته بندی می تواند کیفیت و مرغوبیت را به مدت زیادی حفظ نماید.
  • دستگاه بسته بندی اتومات سلفون: این دستگاه که در واقع همان دستگاه بسته بندی ادویه و مواد پودری می باشد هم کارکرد راحتی دارد و هم سرعت مناسبی. در حال حاضر معروف ترین دستگاهی که برای بسته بندی ادویه جات مختلف و مواد پودری بسیار متنوع مورد استفاده قرار می گیرد همین «دستگاه بسته بندی ادویه و مواد پودری» ست که کاربرد بسیار فراوانی دارد. توسط این دستگاه می توان فلفل، زردچوبه، پودر دارچین، انواع آرد، حتی مواد شوینده پودری و بهداشتی را به راحتی در بسته های سلفونی و… بسته بندی کرد. این دستگاه قدرت وزن کشی و بسته بندی از ۱۰ گرم تا ۱۱۰۰ گرم را به راحتی خواهد داشت.

 

آیا ادویه جات حتماً نیاز به بسته بندی دارند؟

یکی از اصلی ترین اهداف مصرف ادویه ها، استفاده از رنگ، عطر و طعم آنهاست و چنانچه این سه فاکتور را از ادویه جات بگیریم دیگر ماهیت اصلی خود را از دست می دهند. بسته بندی ادویه در واقع بهترین و مطمئن ترین راه برای حفاظت از این عوامل مهم و خواص مفید ادویه جات مختلف است. هر چه میزان کیفیت بسته بندی ادویه جات بیشتر باشد، مرغوبیت و اصالت آن محصول بیشتر حفظ خواهد شد.

زنجبیل، فلفل، پودر دارچین و سایر ادویه جات مهم چنانچه در هوای آزاد نگهداری و فروخته شوند پس از مدتی هیچ عطر و طعمی نخواهند داشت و خریدار، فقط پودری رنگی! به نام ادویه خریداری خواهد کرد. بسته بندی ادویه از مهمترین و لازم ترین مواردی ست که حتماً می بایستی انجام شود، اهمیت این مرحله حتی شاید از مراحلی مانند تولید این محصولات در مزرعه نیز مهم تر باشد زیرا می بایستی محصول تولیدی را به خوبی و در شرایط بسیار ایده آل محافظت کرد تا به دست مصرف کننده نهایی برسد.

 

ماشین سازی

نویسنده: طیب عالی